Například: Dobré zprávy

Věděli jste, že...

...člověk jako mikrokosmos v sobě odráží celý vesmír. Například meziobratlová ploténka je jen zdánlivě skromným, ačkoli velmi zodpovědným spojujícím prvkem páteře. Ale když se podíváme dovnitř, do její vnitřní biochemie, která ještě není dostatečně prozkoumána, objeví se celá galaxie. A to už není metafora. Svou složitostí se jedná o unikátní svět mikrokosmu a makrokosmu.

Čtěte více


Meditace zvyšuje kvalitu našeho života

Osmitýdenní meditační program vede ke změřitelným změnám v oblastech mozku spojených s pamětí, vlastními pocity, empatií a stresem. Uvádí to studie týmu v Massachusetts General Hospital (MGH).

Čtěte více


MUDr. Jan Hnízdil: Co je důležitější než růst HDP

Co je důležitější než růst HDPPtáte se na cestu ke zdraví? Co je to zdraví? Podle mne je to schopnost zvládat problémy každodenního života. Pokud má člověk k řešení problémů dost vůle a sil, je zdravý. Když začne vůli ztrácet, je mu nevolno. Když už problémy zvládat nemůže, je nemocný. Velkou většinu zdravotních obtíží je pacient schopen zvládnout vlastními silami. Jenom potřebuje poradit jak. Právě v tom vidím úlohu lékaře – být průvodcem pacienta těžkým životním obdobím.

Čtěte více


Zdravé srdce: jak udržet vitalitu a dosáhnout dlouholetosti

Onemocnění srdce a cév postihuje muže i ženy, často v nejproduktivnějším věku. Vzhledem k tomu, že tato onemocnění jsou v raných fázích bez zjevných příznaků, jednoduše nebolí, jsou veřejnosti více známy až závažné stavy, jako např. angina pectoris, srdeční infarkt. Jejich vznik a vývoj lze výrazně ovlivnit změnou životosprávy a omezením rizikových faktorů

Čtěte více


Jak zvítězit nad stresem

Není žádným tajemstvím, že stres je jednou z nejčastějších „nemocí“ naší civilizace. Každý na sobě v určité míře pocítil jeho působení. A pokaždé nás napadla otázka, jak se s ním můžeme naučit vyrovnat a kde vzít sílu k tomu, abychom ho překonali.

Čtěte více


Neplodnost se dá léčit

Intenzivní nárůst případů neplodnosti můžeme pozorovat v celém civilizovaném světě. V současnosti se s tímto problémem potýká v podstatě každý pátý partnerský pár. Přibližně 15 % všech případů neplodnosti je diagnostikováno jako „neplodnost neobjasněného původu“. Jde tedy o stav, jehož příčinu se ani pomocí všemožných diagnostických vyšetřovacích metod reprodukční soustavy nepodařilo zjistit. Jinými slovy, tato patologie nemusí nutně být gynekologického původu.Rád bych řekl několik slov o složitém lékařském a sociálním problému, kterým je ženská a mužská neplodnost. Na základě mých pozorování mohou být jednou z jejích mnoha možných příčin patologické změny v oblasti páteře. Intenzivní nárůst případů neplodnosti můžeme pozorovat nejen u nás, ale v celém civilizovaném světě. Podle odhadů mnoha odborníků bude tato tendence bohužel jenom narůstat.

Čtěte více


Červená řepa – skutečná pokladnice vitamínů a minerálů

S nástupem podzimu se naše tělo dostává do jiného pracovního rytmu. Podle zákonů přírody se v tomto období vše živé připravuje na rychlý nástup chladného počasí, změny světelných a teplotních podmínek. Všechny tyto změny jsou zkouškou pro náš imunitní systém.

Čtěte více


Co je to osteochondróza?

Osteochondróza je degenerativně dystrofický proces, který obvykle začíná v meziobratlové ploténce a postupem času se zapojují i další části páteře.

Čtěte více


Kdo je tvůrcem našeho stresu?

Není žádným tajemstvím, že stres je jednou z nejčastějších „nemocí“ naší civilizace. Každý na sobě v určité míře pocítil jeho působení. A pokaždé nás napadla otázka, jak se s ním můžeme naučit vyrovnat a kde vzít sílu k tomu, abychom ho překonali. Názory vědců na stres se liší...

Čtěte více


Oči jsou zrcadlem Vaší duše

Zrak je jedním z nejdůležitějších darů, které nám příroda nadělila. Prostřednictvím zraku poznáváme tento svět už od nejútlejšího dětství. Vědci tvrdí, že 80 % informací o okolním světě získáváme pomocí zraku. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na principy, jejichž prostřednictvím si na dlouhé roky zachováme možnost dívat se na okolní svět.

Čtěte více


Mozková mrtvice: jak jí předejít a co dělat, když se přihodí

V létě, kdy teploměr nepředvídatelně skáče od +20 do +35 stupňů, se často zvedá arteriální nebo nitrolební tlak, v důsledku čehož křehké cévy nevydrží napětí. Vedra nás navíc vyčerpávají, zbavují nás tekutin a způsobují zhušťování krve. Toto všechno může zapříčinit vznik cevní mozkové příhody. Nikdy nevíme, co se může v životě přihodit. Dostatečná informovanost, schopnost poradit si se vzniklou situací a včasná pomoc dávají nejen naději na rychlé uzdravení, ale mohou zachránit lidský život.

Čtěte více


Bolí Vás záda? Čím to může být?

V dnešní době je tato otázka stále aktuálnější, protože více než 80 % populace má problémy spojené s pateří. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších zdravotních komplikací a hned po nachlazení je to druhý nejčastější důvod návštěvy lékaře. Nejvíce znepokojující skutečností je ale to, že počet výskytu případů takovýchto potíží neustále roste, zvláště pak u dětí a dospívajících. Existuje velmi mnoho příčin vzniku bolesti zad. Navíc se často stává, že jednotlivé příčiny se mezi sebou prolínají nebo se navzájem kombinují. Bolesti v zádech se mnohdy objevují následkem svalového napětí nebo namožení. Potíže může také způsobit nesprávné držení těla, oslabení kostí nebo chrupavek, uskřinutý nerv nebo i stres. Pojďme se podívat na to, co se za zdánlivě banální bolestí páteře může ukrývat.

Čtěte více
Myšlenka dne

Nikdo nemůže vstoupit do jedné řeky dvakrát, protože představuje minulost. Existuje jen pohyb řeky, protože ten představuje přítomnost.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"