Například: Dobré zprávy

Jak naučit a povzbuzovat děti, aby jedly zdravě

Každý rodič, který se v dnešní společnosti snaží jíst zdravě, brzy zjistí, jak nesmírně důležité je naučit i své děti zdravým principům a zvykům. Mnoho věcí lze naučit jednoduše příkladem a tady vám nabízíme několik nápadů, aktivit a tipů, jak naučit své děti jíst zdravě.

Čtěte více


Nejlepší domácí prostředky na chřipku, kašel a nachlazení

Domácími prostředky můžete v mžiku zabránit sezónnímu nachlazení či zatočit s neustupující chřipkou.

Čtěte více


GM potraviny: Víme co jíme?

V současné době probíhá snad největší test v dějinách potravin, a to přímo na nás všech, kteří konzumujeme GM potraviny. Nikdo se nás neptal, jestli souhlasíme s tím, aby se bezpečnost GM potravin na nás testovala a stejně tak se nikdo nezabývá důsledky tohoto testu. Tvrdí se, že ty dlouhodobé důsledky v podstatě neexistují, a proto se jimi nikdo nezabývá a vše, co se objeví, je rovnou označeno jako náhodná souvislost. A skutečné laboratorní testy? Proběhlo jich jen několik...

Čtěte více


TRAKCE PÁTEŘE: Dočasná úleva a iluze uzdravení

Slovo trakce vzniklo z latinského slova tracto, což znamená „vytahovat“, „tahat“. Jednoduše řečeno jde tedy o jakési natažení (lat. extensio). Trakce je považována za jednu ze základních ortopedických metod léčby, která se používá při poškození nebo onemocnění opěrného a pohybového aparátu a při odstraňování následků. Podstata této metody spočívá v tom, že pomocí dlouhodobého nebo krátkodobého zatížení, jež funguje jako protiváha přirozenému napětí tkání obklopujících postižené místo (například zlomenou kost), jsou u zlomeniny odstraněny posuny úlomků. Aplikuje se také za účelem odstranění deformací nebo kontraktury (omezené pohyblivosti), kdy tato metoda vede k roztahování určité části lidského těla.

Čtěte více


Zdravá chůze naboso

Léto je skvělou příležitostí na čas odložit botky a začít chodit naboso. Podpoříme tím svůj imunitní systém, zlepšíme si náladu, posílíme srdce a zdokonalíme činnost dýchacího ústrojí. Chůze bez obuvi prospívá dětem i dospělým, praktikovat ji můžeme nejen doma, ale také venku na různých procházkách v přírodě.

Čtěte více


Rady pro práci na počítači

Velká část uživatelů počítačů trpí bolestmi rukou. Někoho trápí zápěstí, ale ještě častěji se objevují problémy s předloktím, rameny, šíjí a bederní páteří. Postiženi jsou nejenom počítačoví „veteráni“, ale už i děti. Nepotvrdila se však domněnka o zvyšujícím se počtu případů takzvaného syndromu karpálního tunelu, což je bolestivé zduření šlach ohybačů dlaně, které měla mít na svědomí práce na počítačích. ČTK to sdělil lékař Karel Nešpor.

Čtěte více


Potraviny pro dobrou náladu

Ví se, že dobrá nálada záleží na hormonech štěstí – serotoninu a noradrenalinu v našem mozku. Serotonin zklidňuje nervový systém a je také zodpovědný za kvalitní spánek. Noradrenalin podporuje pohodu, zvyšuje schopnost koncentrace a navíc působí antidepresivně. Také zahání únavu i nervozitu a je-li ho nedostatek, organismus vyplavuje adrenalin! Pokud ještě nejste „vitariáni“, kteří mají vyživující jídelníček, jež jim neustále podporuje dobrou náladu, pak můžete pro začátek sáhnout po těchto rychle podporujících živých potravinách:

Čtěte více


Pomoc druhým a vděk: zdroj posily i uzdravení

Nedávno jsem přes internet poslouchala rozhovor se zakladatelem pozitivní psychologie Martinem Seligmanem. Tento americký psycholog je přesvědčen o tom, že nalezení klíče ke každodennímu prožívání štěstí zdaleka není tak nedostupné, jak se na první pohled zdá. Zatímco ostatní psychologické disciplíny usilují především o odstranění duševních trápení a patologií, pozitivní psychologii jde ještě o něco navíc. „Nestačí zbavit lidi psychických problémů“, tvrdí doktor Seligman. „Když pouze odstraníte to negativní, nezískáte ještě člověka šťastného, nýbrž pouze prázdného. Neméně důležité proto je nabídnout mu po skončení léčby trvalou strategii, která ho navzdory průběžným nepřízním života dokáže udržovat v optimismu a radosti ze života.“ Taková strategie souvisí mimo jiné se schopností prožívat štěstí.

Čtěte více


Osteochondróza krční páteře

Onemocněními krční páteře trpí nejen starší lidé ale i mladí a dokonce děti, tedy ti, kdo nemají dostatek pohybu. Mají k nim sklon především lidé, kteří vykonávají jednotvárnou práci vestoje nebo vsedě. Kvůli soustředění na práci si lidé ani nevšímají, jak si každodenně zhoršují svůj zdravotní stav. Pokud by měli možnost vidět, jaké procesy probíhají uvnitř jejich organizmu a především v páteři při práci v jednotvárné pozici, určitě by to tolik nebrali na lehkou váhu. Vždyť člověk nutí zdravé buňky svého těla čelit ohromným zátěžím a zapojovat do boje veškeré rezervy…

Čtěte více


Věděli jste, že...

...nanočástice bojují s rakovinou a čistí vodu? Nanotechnologie představuje nový vědní obor, který se zabývá tvorbou a využíváním technologií v měřítku řádově nanometrů. Pro představu 9 – 10 nm představuje přibližně tisícinu tloušťky lidského vlasu. Jedná se rovněž o studium možnosti práce s hmotou v molekulárním měřítku, přičemž se uplatňují kvantově-mechanické jevy, které se diametrálně vymykají „normálnímu“ chápání světa. Tento směr je tak mladý, že vědecká komunita dosud nestanovila jedinou jasnou definici, co je to nanotechnologie. To však nebrání tomu, aby vědci dělali jeden objev za druhým, poznávali vlastnosti, chování a možnosti nanočástic.

Čtěte více


Poklady v detoxikační kuchyni

Současný způsob života velmi zatěžuje náš organismus a vyvádí ho z jeho přirozené rovnováhy, s kterou jsme přišli na svět. Největšími rizikovými faktory pro naše zdraví jsou stres, špatná životospráva, kouření, alkohol, medikamenty, nedostatek pohybu a kyslíku.

Čtěte více


Etikoterapie

Etikoterapie je léčebná metoda, která klade důraz na souvislost mezi mravním stavem člověka a jeho fyzickým zdravím? Její zakladatel MUDr. C. Bezděk, vidí už v roce 1931 v lidském sobectví, tedy v rozpadu mravních hodnot, příčinu všech nemocí jedince i celé lidské společnosti. Ke stejnému závěru na podkladě vlastních zkušeností dospěl ve své knize Co s doktorem MUDr. Vladimír Vogeltanz. „Záplava souhlasných reakcí čtenářů mě utvrzuje v tom, že se v naší společnosti nezadržitelně vzmáhá potřeba pravdivosti, čistoty, mravnosti našeho žití.“A o takový mravný, zdravý způsob života usiluje etikoterapie. Myšlenky, které se splétají z tisíců vyslechnutých příběhů, dostávají podobu závěrů – opakovaně dokázaných definic a postulátů se společným jmenovatelem, totiž zákonitým vztahem mezi ne-mravností a ne-mocí.

Čtěte více
Myšlenka dne

Poznat všechno je nemožné, ale je třeba se o to snažit.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"