Osteochondróza bederní části páteře je nejrozšířenější onemocnění páteře a „metla“ moderní společnosti. V pokročilém stadiu, stejně jako každý patologický proces, na sebe osteochondróza nejen upozorňuje, ale také nutí člověka něco dělat, aby si uchránil své zdraví. Podle statistických údajů je právě bederní páteř nejnáchylnější k tomu, aby byla zasažena degenerativně dystrofickým procesem. Na druhém místě ve statistice je krční páteř a na třetím (nejvzácnější případy) je hrudní část páteře.
Každý rodič, který se v dnešní společnosti snaží jíst zdravě, brzy zjistí, jak nesmírně důležité je naučit i své děti zdravým principům a zvykům. Mnoho věcí lze naučit jednoduše příkladem a tady vám nabízíme několik nápadů, aktivit a tipů, jak naučit své děti jíst zdravě.
Domácími prostředky můžete v mžiku zabránit sezónnímu nachlazení či zatočit s neustupující chřipkou.
V současné době probíhá snad největší test v dějinách potravin, a to přímo na nás všech, kteří konzumujeme GM potraviny. Nikdo se nás neptal, jestli souhlasíme s tím, aby se bezpečnost GM potravin na nás testovala a stejně tak se nikdo nezabývá důsledky tohoto testu. Tvrdí se, že ty dlouhodobé důsledky v podstatě neexistují, a proto se jimi nikdo nezabývá a vše, co se objeví, je rovnou označeno jako náhodná souvislost. A skutečné laboratorní testy? Proběhlo jich jen několik...
Slovo trakce vzniklo z latinského slova tracto, což znamená „vytahovat“, „tahat“. Jednoduše řečeno jde tedy o jakési natažení (lat. extensio). Trakce je považována za jednu ze základních ortopedických metod léčby, která se používá při poškození nebo onemocnění opěrného a pohybového aparátu a při odstraňování následků. Podstata této metody spočívá v tom, že pomocí dlouhodobého nebo krátkodobého zatížení, jež funguje jako protiváha přirozenému napětí tkání obklopujících postižené místo (například zlomenou kost), jsou u zlomeniny odstraněny posuny úlomků. Aplikuje se také za účelem odstranění deformací nebo kontraktury (omezené pohyblivosti), kdy tato metoda vede k roztahování určité části lidského těla.
Léto je skvělou příležitostí na čas odložit botky a začít chodit naboso. Podpoříme tím svůj imunitní systém, zlepšíme si náladu, posílíme srdce a zdokonalíme činnost dýchacího ústrojí. Chůze bez obuvi prospívá dětem i dospělým, praktikovat ji můžeme nejen doma, ale také venku na různých procházkách v přírodě.
Velká část uživatelů počítačů trpí bolestmi rukou. Někoho trápí zápěstí, ale ještě častěji se objevují problémy s předloktím, rameny, šíjí a bederní páteří. Postiženi jsou nejenom počítačoví „veteráni“, ale už i děti. Nepotvrdila se však domněnka o zvyšujícím se počtu případů takzvaného syndromu karpálního tunelu, což je bolestivé zduření šlach ohybačů dlaně, které měla mít na svědomí práce na počítačích. ČTK to sdělil lékař Karel Nešpor.
Ví se, že dobrá nálada záleží na hormonech štěstí – serotoninu a noradrenalinu v našem mozku. Serotonin zklidňuje nervový systém a je také zodpovědný za kvalitní spánek. Noradrenalin podporuje pohodu, zvyšuje schopnost koncentrace a navíc působí antidepresivně. Také zahání únavu i nervozitu a je-li ho nedostatek, organismus vyplavuje adrenalin! Pokud ještě nejste „vitariáni“, kteří mají vyživující jídelníček, jež jim neustále podporuje dobrou náladu, pak můžete pro začátek sáhnout po těchto rychle podporujících živých potravinách:
Nedávno jsem přes internet poslouchala rozhovor se zakladatelem pozitivní psychologie Martinem Seligmanem. Tento americký psycholog je přesvědčen o tom, že nalezení klíče ke každodennímu prožívání štěstí zdaleka není tak nedostupné, jak se na první pohled zdá. Zatímco ostatní psychologické disciplíny usilují především o odstranění duševních trápení a patologií, pozitivní psychologii jde ještě o něco navíc. „Nestačí zbavit lidi psychických problémů“, tvrdí doktor Seligman. „Když pouze odstraníte to negativní, nezískáte ještě člověka šťastného, nýbrž pouze prázdného. Neméně důležité proto je nabídnout mu po skončení léčby trvalou strategii, která ho navzdory průběžným nepřízním života dokáže udržovat v optimismu a radosti ze života.“ Taková strategie souvisí mimo jiné se schopností prožívat štěstí.
Onemocněními krční páteře trpí nejen starší lidé ale i mladí a dokonce děti, tedy ti, kdo nemají dostatek pohybu. Mají k nim sklon především lidé, kteří vykonávají jednotvárnou práci vestoje nebo vsedě. Kvůli soustředění na práci si lidé ani nevšímají, jak si každodenně zhoršují svůj zdravotní stav. Pokud by měli možnost vidět, jaké procesy probíhají uvnitř jejich organizmu a především v páteři při práci v jednotvárné pozici, určitě by to tolik nebrali na lehkou váhu. Vždyť člověk nutí zdravé buňky svého těla čelit ohromným zátěžím a zapojovat do boje veškeré rezervy…
...nanočástice bojují s rakovinou a čistí vodu? Nanotechnologie představuje nový vědní obor, který se zabývá tvorbou a využíváním technologií v měřítku řádově nanometrů. Pro představu 9 – 10 nm představuje přibližně tisícinu tloušťky lidského vlasu. Jedná se rovněž o studium možnosti práce s hmotou v molekulárním měřítku, přičemž se uplatňují kvantově-mechanické jevy, které se diametrálně vymykají „normálnímu“ chápání světa. Tento směr je tak mladý, že vědecká komunita dosud nestanovila jedinou jasnou definici, co je to nanotechnologie. To však nebrání tomu, aby vědci dělali jeden objev za druhým, poznávali vlastnosti, chování a možnosti nanočástic.
Současný způsob života velmi zatěžuje náš organismus a vyvádí ho z jeho přirozené rovnováhy, s kterou jsme přišli na svět. Největšími rizikovými faktory pro naše zdraví jsou stres, špatná životospráva, kouření, alkohol, medikamenty, nedostatek pohybu a kyslíku.
“Život je nepředvídatelný a může se v něm přihodit ledacos, dokonce neuvěřitelné věci, které si ani nedovedete představit.