Například: Dobré zprávy
VŽDY MÁME NA VÝBĚR

Vždycky jsem se bála psů, a tak pokud to šlo, raději jsem se jim vyhýbala. Jen jednou, když jsme s mou tehdy sedmile­tou dcerou byly na výletě a z nedaleké chalupy proti nám s hlasitým štěkotem vyběhl pes, mně mateřská síla okamžitě vymrštila do prostoru mezi psa a dítě. Naštěstí se tenkrát nic ne­stalo. Ale ten pocit jistoty a nečekané síly, že bych dokázala cokoliv, jsem si ještě nějakou dobu pama­tovala.

Život ubíhal. Dcera už měla první stupeň školní docházky za sebou a také mým známým a kamarád­kám děti postupně dorůstaly. Ale zároveň s tím začali do jejich rodin přibývat pejsci. Měla jsem tedy na výběr, buď už je nebudu navštěvovat, nebo se psů přestanu bát. Zvo­lila jsem druhou možnost. Postupně jsem se seznamovala s povahami a zvyky těchto nových rodinných příslušníků. Začala jsem u těch nejmenších a skončila u škodolibého malamuta na zahradě u domu mé bývalé spolužačky. Uvědomila jsem si, že důvodem mého strachu byla neznalost, že jsem nevě­děla jak se ke psům chovat, co znamená ta která jejich reakce či štěkot.

Dnes už se psů ne­bojím, ale z těch velkých mám respekt. Nedávno jsem se ráno šla projít za město k řece. Nebylo ještě ani 9 hodin a tak po blíz­ké cyklostezce projelo jen pár cyklistů a v řece jsem zahlédla lovit 2 rybáře. Na pěšině mezi cyklostezkou a řekou jsem šla sama, když proti mně najednou vyšla mladá žena s velkým hnědočerným psem, který měl výškou blíže k mému pasu než k zemi. Nejdřív mě napadlo, že se paní pro jistotu zeptám, zda je pejsek hodný a já mohu klidně projít. Ale než jsem nápad zrealizovala, uvědomila jsem si, že vůbec nezáleží na tom co paní, co pes, že rozho­dující je, co já! Po tomto uvědomění jsem odhodlaně a s naprostým klidem kolem psa prošla a pokračovala dál svou cestou vpřed.

 

Alena Chamrádová, Ostrava

Líbí se mi 20VŽDY MÁME NA VÝBĚR - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 20
Podobné články:Zanechat komentář

Myšlenka dne

Strach zrozený z představivosti vidí nebezpečí i tam, kde ve skutečnosti žádné není.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"