Například: Dobré zprávy
Veselá mysl - půl zdraví

Pokud si chcete udržet zdraví a mladí po dlouhou dobu – naučte se smát!

To, že smích pomáhá, a dokonce i léčí, odborníci tvrdí už dávno. Výzkumy ukázaly, že smích posiluje imunitu a krevní oběh, zmírňuje negativní účinky stresu, zlepšuje činnost mozku, a je i dobrou prevencí proti onemocněním srdce.

Jedním z těch, kteří na sobě vyzkoušeli léčivou sílu smíchu, byl americký novinář Norman Cousins, kterému v polovině 60. let lékaři diagnostikovali ankylozující spondylitidu a  nevěštili žádnou růžovou budoucnost. Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění pohybového aparátu, které je jen těžko léčitelné a má celoživotní následky. Norman předpokládal, že pokud negativní emoce vyvolávají různé komplikace, tak pozitivní pak musí nutně napomáhat uzdravení. A tak se začal léčit… smíchem. Přestěhoval se z nemocničního pokoje do hotelu, kde mu nemoc nic nepřipomínalo, celé hodiny se díval na nejlepší komedie, četl  veselé knihy a časopisy. Postupně se začal pohybovat, zlepšily i se ostatní příznaky nemoci. „Zjistil jsem,“ říkal Norman, „že 10 minut smíchu působí jako lék proti bolesti.“ Nemoc začala ustupovat a Norman žil další čtvrt století. Napsal knihu s názvem Anatomie nemoci a mnoho vědců, kteří se inspirovali jeho případem, začali studovat fenomenální vliv smíchu a působení endorfinů – chemických látek, produkovaných mozkem při smíchu. Svým chemickým složením se endorfiny  podobají morfiu a heroinu a mají na lidské tělo uklidňující účinek.

Francouzští psychologové si myslí, že  smích omlazuje organizmus! Pod jeho vlivem se zlepšuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, ustupují bolesti hlavy a únava, srdce začíná pracovat v tom správném rytmu. Výzkumy norského profesora Karla Rudalya zase ukázaly, že smích posiluje svaly hrudníku a břicha a představuje zvláštní doping pro celý organizmus. Francouzský doktor Felix Bremon vidí smích jako vynikající prostředek pro léčbu jater a dny.

A jaké má být správné dávkování tohoto zázračného léku?  Britští psychologové radí, že by se měl aplikovat alespoň 10 minut denně. Výsledkem je, že se cítíme vyrovnaně, plni elánu a energie. Navíc tento lék, který nám darovala příroda, je úplně zdarma a má jediný vedlejší účinek - dobrou náladu!

Když čtete tato slova, možná se vám nejednou vybaví nádherný úsměv blízkého a nebo i úplně cizího člověka. I když to byl jenom krásný okamžik, dokázal vás naplnit radostí,  vyvolat dobrou náladu a někomu pomohl udělat snad i životně důležité rozhodnutí. Od té doby uběhla možná už spousta času, ale tento nádherný pocit ve vás žije dodnes. Nepodceňujte sílu smíchu a neváhejte obdarovávat tímto potěšením nejen své blízké.

Líbí se mi 27Veselá mysl - půl zdraví - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 27
Podobné články:Zanechat komentář

Myšlenka dne

Poznat všechno je nemožné, ale je třeba se o to snažit.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"