Například: Dobré zprávy
 Věděli jste, že...

...nanočástice bojují s rakovinou a čistí vodu?

Nanotechnologie představuje nový vědní obor, který se zabývá tvorbou a využíváním technologií v měřítku řádově nanometrů. Pro představu 9 – 10 nm představuje přibližně tisícinu tloušťky lidského vlasu. Jedná se rovněž o studium možnosti práce s hmotou v molekulárním měřítku, přičemž se uplatňují kvantově-mechanické jevy, které se diametrálně vymykají „normálnímu“ chápání světa. Tento směr je tak mladý, že vědecká komunita dosud nestanovila jedinou jasnou definici, co je to nanotechnologie. To však nebrání tomu, aby vědci dělali jeden objev za druhým, poznávali vlastnosti, chování a možnosti nanočástic.
 
 V roce 2013 vědci potěšili svět třemi důležitými zprávami o svých experimentech s nanočásticemi. Tým vědců ze Stanfordovy univerzity oznámil vytvoření nanočástic, které umí očistit znečištěnou vodu. Částice dostaly název “nanopopeláři” pro svoje jedinečné schopnosti nejen čistit, ale i dezinfikovat a demineralizovat vodu. Tyto částice byly známy již dříve, ale měly jeden nedostatek – vědci je nemohli odstranit z vody po jejím očištění. Nicméně, „nanopopeláři“ ze Stanfordu mají speciální magnetické vlastnosti, což usnadňuje jejich odstranění z vody pomocí magnetického efektu.
 Kouzelné čističe mají syntetické jádro, které je velmi citlivé na magnetické pole. Když se dostanou do znečištěné vody, začínají chaotický pohyb a přitahují k sobě molekuly těžkých kovů a jiných znečišťujících látek a také ničí bakterie. Asi není třeba dodávat, že tato metoda čištění vody nové generace pomůže vyřešit globální problémy v budoucnu. Například problém s nedostatkem čisté pitné vody.
 
 Další neméně důležitý objev v oblasti lidského zdraví. Vědcům z Polytechnického Institutu (USA, VA), se podařilo poprvé spatřit proces zničení nádorových buněk nanočásticemi. Skutečnost je taková, že účinek některých nanočástic v medicíně je již dlouho znám, ale velikost většiny těchto částic jim neumožňovala sledovat je “v akci”. Pro řešení tohoto problému vědci vytvořili technologii, která umožňuje vizualizovat pohyb těchto nanočástic na atomární úrovni. Vědci byli překvapeni, jak jsou tyto částice mobilní a aktivní. 
Takto byli vědci schopni pozorovat účinek nanočástic zlata ve tvaru hvězd o velikosti viru, které jsou účinné v boji proti rakovině. Tyto částice jsou zavedeny do lidského těla a akumulují se v nádoru. Potom se pod vlivem infračerveného záření částice zahřívají a zhoubné buňky se ničí. Od této chvíle může být chování lékařských nanočástic v lidském těle podrobně prozkoumáno. Možná není daleko ta doba, kdy namísto lékařů a medikamentů nastoupí “nanoléky”, které budou fungovat nezávisle a opravovat závady v těle.
 
 Představte si, že nemocný místo toho, aby běhal po doktorech a zjišťoval příčinu onemocnění a způsob léčby, vypije sklenici čisté vody, v níž budou „nanolékaři“, které nemusí ani cítit. Je to jako by navštívil zároveň diagnostika, terapeuta a vysoce kvalifikovaného chirurga. Vzhledem k tomu, že se „nanolékaři“ pohybují po celém těle, nejenže bezbolestně a přesně stanoví diagnózu, ale také vyhledají zánětové ložisko, odstraní ho a obnoví plnou funkčnost vašeho organismu.
 

 V poslední době vědci také sledovali další důležitý proces - proces sebesestavení nanočástic. Tyto částice byly vystaveny intenzivnímu působení elektronů, v důsledku čehož se přestaly navzájem odpuzovat a začaly tvořit dlouhé řetězce. Vědci poukazují na to, že podrobnější výzkum sebesestavení částic může vést k vytvoření nových materiálů s naprosto unikátními, dokonce i fantastickými vlastnostmi.

Líbí se mi 8Věděli jste, že... - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 8
Podobné články:Zanechat komentář

Myšlenka dne

Život je nepředvídatelný a může se v něm přihodit ledacos, dokonce neuvěřitelné věci, které si ani nedovedete představit.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"