Například: Dobré zprávy
Skutečné vítězství

Kdyby se mě někdo před pár lety zeptal, co považuji za své největší osobní vítězství, zřejmě bych nedokázal odpovědět. Ne snad proto, že bych nevěděl, ale těch osobních vítězství bylo hned několik.

V první řadě finanční nezávislost, fungující rodina, sexuální výkonnost atd. Ale při bližším pohledu a s odstupem času si uvědomuji nesmyslnost a pošetilost těchto tak zvaných vítězství. Zvláštní je, že všechny tyto „výhry“ mají společného kamaráda, kterým je mé vlastní ego.

Co mně vlastně přimělo, abych se na svět díval takto? Proč jsem si tehdy myslel, že být bohatý, mít spokojenou rodinu a sexuálně žít, znamená štěstí? Když si chci na to odpovědět, musím se začít smát. Celý život jsem vlastně žil životy těch druhých. Vždycky jsem se srovnával s ostatními. Soused je bohatý, tak proč ne já! Má prosperující firmu, tak proč ne já! Obletují ho pěkné ženy, tak proč ne mě! Něco mě stále nutilo napodobovat ostatní v domnění, že když se budu chovat jako všichni, budu určitě šťastný. Vždyť co může být lepší, než být bohatý? V podstatě si to myslíme všichni. Bohužel, jak už to tak bývá, pravda je úplně někde jinde.

Měl jsem možnost se v životě potkat s mnoha bohatými lidmi, kteří na veřejnosti působili sebevědomě, bezproblémově a šťastně. Jaké však bylo mé rozčarování, když jsem je měl možnost pozorovat v soukromí. Z nebojácných lvů salónů se najednou stali ustrašení králíci, kteří stále něco hledají, ale neví co. Došlo mi, že tito lidé také podlehli této materiální iluzi, kterou nám stále někdo vnucuje.

Paradoxem zůstává, že kdykoli jsem si vytýčil nějaký cíl, kterého jsem poté dosáhl, nedostavilo se ono očekávané štěstí, ale docela obyčejná prázdnota, která mě stále nutila si své cíle neustále zvyšovat. Kdykoli se mi podařilo dokončit další materiální úkol, žádný očekávaný pocit štěstí se stále nedostavoval. A najednou jsem si uvědomil, že pokud budu pokračovat v tomto nesmyslném boji o moc, o úctu a respekt, nikdy se opravdového štěstí nedočkám.

Pochopil jsem, že trvalý pocit štěstí můžu získat jedině tehdy, když zvítězím sám nad sebou. Vždyť co znamená pojem „absolutní moc“? Není to moc nad majetkem nebo lidmi, ale moc nad sebou samým. Pokud se mi podaří ovládat sám sebe, pochopím skutečnou moudrost tohoto světa, která nás zbavuje všech obav a strachů, materiálních tužeb a odpoví nám na otázku, proč jsme tady, a kam směřujeme.

Dnes už vím, že pokud chci pomoct své rodině, svému městu, státu nebo celému světu, musím nejdříve pomoct sám sobě. Když budu ovládat své myšlenky a emoce, pochopím, že nejmocnější silou ve vesmíru je nezištná láska a potom se stanu nejšťastnějším a nejbohatším člověkem, protože přestanu lásku vyžadovat, ale začnu ji rozdávat, bez ohledu na rasu, náboženské vyznání nebo politickou pří- slušnost. Takže, přeji všem lidem bez rozdílu, aby na otázku, jaké je vaše největší životní vítězství odpověděli, že vítězství nad sebou samým.

Dušan Šafránek

 

 

Líbí se mi 27Skutečné vítězství - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 27
Podobné články:Zanechat komentář

Myšlenka dne

Je nezbytné na sobě stále pracovat a učit se novým věcem. V životě je cenná každá minuta, kterou musíme použít jako dar Boží ke zdokonalování své duše.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"