Například: Dobré zprávy
Potraviny pro dobrou náladu

Ví se, že dobrá nálada záleží na hormonech štěstí – serotoninu a noradrenalinu v našem mozku. Serotonin zklidňuje nervový systém a je také zodpovědný za kvalitní spánek. Noradrenalin podporuje pohodu, zvyšuje schopnost koncentrace a navíc působí antidepresivně. Také zahání únavu i nervozitu a je-li ho nedostatek, organismus vyplavuje adrenalin! Pokud ještě nejste „vitariáni“, kteří mají vyživující jídelníček, jež jim neustále podporuje dobrou náladu, pak můžete pro začátek sáhnout po těchto rychle podporujících živých potravinách:


BANÁNY jsou opravdovým ovocem štěstí pro svůj obsah tryptofanu a draslíku. Pomáhají tělu produkovat serotonin (podobné látky, ale vyrobené synteticky najdete v lécích proti depresi).
 
 BORŮVKY díky velkému množství vitamínu C a dalším cenným sloučeninám prokazatelně působí na psychiku a odstraňují únavu.
 
 MERUŇKY zlepšují soustředění a pomáhají při fyzickém i duševním vyčerpání. To vše díky kombinaci kyseliny listové, vitamínu C a velkého množství karotenoidů a železa. 
 
MANDLE působí proti depresi, podrážděnosti a nespavosti, protože obsahují velké množství hořčíku a železa.
 
 SYROVÝ MED je po staletí využíván jako zklidňující prostředek. Také pomáhá při bolestech hlavy a podporuje imunitu, která je při dlouhodobých depresích velmi narušená.
 
 ŠPENÁT obsahuje velké množství karotenoidů a vitamínů skupiny B, které mají silný vliv na dobrou funkci mozku a tím podporují výkonný mozek a dobrou náladu. Velké množství kyseliny listové uklidňuje nervovou soustavu.
 
 KAPUSTA má stejný účinek jako špenát, navíc obnovuje chuť do života. Má vysokou koncentraci vitamínů C a B8 a kyseliny listové. 
 
SYROVÉ KAKAO A SYROVÁ ČOKOLÁDA jsou nejbohatším zdrojem hořčíku a proto velmi rychle stimulují organismus a vyvolávají příjemné pocity. Obecně však dobrou náladu vyvolává také veškeré syrové ovoce a zelenina, syrové oříšky a semínka.
 
 PŘÍRODNÍ ŽIVINY PODPORUJÍCÍ OPTIMISMUS
 
SELEN: Oxidanty vytvářející se v těle následkem nekvalitní stravy kromě toho, že urychlují stárnutí, také oslabují mozkovou činnost a vedou k rozvoji depresí. Selen je velmi silný antioxidant. Zdroj: ořechy, syrové mléko, špenát, MACA, avokádo, dýňová semínka, syrovátka ze syrového mléka, kukuřice, luštěniny, česnek, kapusta…
 
 VITAMIN D: Nepostradatelný vitamín pro silnou imunitu a skvělé naladění. Podle poslední studie je nejdokonalejší formou vitamínu D ten, který si naše tělo pomocí slunečních paprsků vytvoří samo. Další dobře vstřebatelnou formou, kterou tělo dokáže využít, je vitamín D z ROSTLINNÝCH ZDROJŮ. Ostatní zdroje vitamínu D nejsou pro tělo vstřebatelné a jsou tudíž neúčinné. Zdroj: Sluneční záření, kapusta, okurky, konopné semínko a olej z konopného semínka, olej z černého kmínu, MED syrový nefiltrovaný, včelí pyl, topinambury, syrové mléko, houby…
 
 OMEGA 3 MASTNÉ KYSELINY: Mají silný vliv na změny nálad a jsou skvělým pomocníkem při léčení poporodních depresí. Zdroj omega 3 a omega 6 mastných kyselin: konopné semínko a olej z konopného semínka, avokádo, kapusta, olej z černého kmínu, lněné semínko, lněný olej, olivový olej, kokosový olej… 
 
KYSELINA LISTOVÁ: Je potvrzena souvislost mezi nedostatkem kyseliny listové a depresemi. Nedostatek této kyseliny mají lidé se sklonem k depresím a jiným duševním poruchám. Zdroj: veškerá zelená zelenina a bylinky, avokádo, olej z černého kmínu, madle, řepa, čekanka, slunečnicová semínka, kešu oříšky, lískové oříšky, kukuřice, chřest, hrášek, zelené klíčky, rajčata, cibule, pomeranče, jahody, banány, ananas… L-tryptophan: za pomoci vitamínu B6 se dostává přes mozkovou bariéru a mění se na „serotonin“. Vzhledem k potřebě vitamínu B6 je nejlepší udržovat ve zdraví a čistotě tlusté střevo, což následně ovlivňuje náš psychický stav. Zdroj: madle, ostatní ořechy, banány, slunečnicová semínka, syrové mléko, luštěniny, sezamová semínka, pšeničné klíčky,… 
 
HOŘČÍK: : Pomáhá proti podrážděnosti, nespavosti a depresím. Zdroj: cibule, křen, lískové oříšky, syrový nefiltrovaný MED, konopné semínko, BANÁNY, kapusta a jiná zelená zelenina včetně špenátu, mandle, semínka, ostatní ořechy, pšeničné klíčky, jablka, ostružiny, maliny, fíky, olivy, citrony, pomeranče, grapefruity, třešně, topinambury, ptačinec a jiné divoké listy, červený meloun, okurky, spirulina a jiné mořské řasy…
 
 KAROTENOIDY: Poslední výše uvedená studie potvrdila souvislost mezi vyšší hodnotou karotenoidů v krvi a optimistickým naladěním.
 Zdroj: červený meloun, meruňky, broskve, mrkev, špenát, kapusta, mangold, červená a zelená paprika, rajčata, mango, pomeranče, arónie, červený rybíz, červené grapefruity, dýně, kaki, spirulina, chlorela, kopřivy, měsíček lékařský…
 Nenechte se zmýlit obecnými informacemi o tom, že karotenoidům nevadí tepelná úprava. Ano, karotenoidy jsou stále přítomny, ale v pozměněné struktuře. Je velký rozdíl mezi vstřebáváním uvařených karotenoidů a konzumací karotenoidů v původním, přírodním stavu. Přírodní karotenoidy poskytují pleti zdravou, zářivou broskvovou barvu, uvařené karotenoidy barví pleť do žlutavého nádechu, který je známkou zatížení jater a žlučníku, což mají např. velcí konzumenti vařených dýní a mrkve. Osobní zkušenost.
 Také POZOR na vysokou konzumaci mrkvové šťávy. Mnozí učitelé „syrové stravy“ mrkev nepovažují za zcela zdravou kvůli jejímu specifickému složení cukrů důsledkem šlechtění. Proto její větší konzumace i v syrovém stavu je pro organismus zatěžující. Mnohem zdravější a stravitelnější jsou karotenoidy z plodů (ovoce a méně sladkého ovoce jako jsou rajčata, papriky, avokáda) a zelených listů. 
Autor: Marie Špačková

Líbí se mi 10



Potraviny pro dobrou náladu - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 10
Podobné články:



Zanechat komentář

Myšlenka dne

Nemůžeme druhým přát nic zlého, dokonce ani v myšlenkách. Protože silou mysli si kladeš past sám na sebe, na své tělo a svůj rozum. A čím častěji o tom přemýšlíš, tím silnější jsou její sítě, tím více se dostáváš do jejich sevření.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"