Například: Dobré zprávy
Podobenství o tom, jak udržet rodinné štěstí

Jednoho dne se mladý muž zeptal moudrého muže: „Jak jste dokázal udržet rodinné štěstí? S manželkou se nikdy nehádáte, všichni vás respektují a jezdí za vámi pro rady. V čem je tajemství?“ Moudrý muž se usmál a zavolal svou ženu. Do místnosti vstoupila usmívající se  krásná žena. Zdálo se, že celým zjevem vyzařuje štěstí: „Ano, drahý!“ „Miláčku, prosím tě, připrav těsto na koláč.“,  „Dobře!“

Odešla a za 20 minut přišla říct, že těsto je připravené.  „Přidej do něj to nejlepší přepuštěné máslo z našich zásob. A všechny ty ořechy, které jsme nechali pro narozeninový dort našemu synovi.“ „Dobře.“  A znovu přišla za 10 minut, a manžel řekl:  „Přidej tam ještě naší hlínu ze zahrádky. A pak ho upeč“.  „Dobře“, řekla žena. A za půl hodiny přinesla hotový tento podivný koláč.

„Samozřejmě, nebudeme ho jíst!“  řekl manžel.  „Dej ho prasatům na ulici.“ „Dobře,“ řekla žena. Host byl v šoku. Opravdu je to možné? Ani jedno slovo proti, udělala vše, co muž řekl. I když manžel chtěl po ní absurdní věc.

Muž se rozhodl zkusit tento experiment doma. Když přišel domů, první co slyšel, byl manželčin smích.  Společně s kamarádkami hrály stolní hry.  „Ženo!“ — oslovil ji manžel.

„Jsem zaneprázdněna!“ podrážděně zakřičela manželka. „Ženo!“ Za 10 minut se objevila: „Co potřebuješ? „ „Připrav těsto!“ Zbláznil ses?! V domě je plno jídla, a já mám i tak spoustu práce!“  „Řekl jsem, připrav těsto!“

Po půl hodině žena podrážděně oznámila, že je těsto připravené. „Přidej tam nejlepší ořechy a všechno přepuštěné máslo.“ „Zbláznil ses?! Pozítří je svatba mé sestry, a tyto ořechy potřebuji pro dort!“ „Udělej, co říkám!“  Manželka dala do těsta jen část ořechů, a pak znovu šla ke svému manželovi.  „Nyní přidej do těsta hlínu!“  „Ty ses úplně zbláznil? Tolik produktů se zbytečně zničí?“  „Říkám ti, přidej tam hlínu! A pak upeč koláč!“

Za hodinu manželka přinesla koláč a hodila jej na stůl: „Moc chci vidět, jak ho budeš jíst!“ „Já ho nebudu jíst, odnes koláč prasatům!“ „Víš co?!,“ naštvala se žena „ tak běž si sám krmit svá prasata!“ Bouchla dveřmi a odešla do svého pokoje. Ještě několik dní se smála svému manželovi a všem vyprávěla tuto historku.

A tak se host rozhodl vrátit se k mudrci: „Proč? Proč u vás to dopadlo tak, že tvoje žena udělala vše, jak jsi řekl, a moje z toho udělala skandál a dosud se mi všichni smějí?“ zeptal se ho hned na prahu.  „To je jednoduché. Já se s ní nehádám a neporoučím jí. Chráním ji, a to ji uklidňuje.  Má žena, to je ochránkyně mé rodinné pohody.“  „A co já s tím? Mám si hledat jinou ženu?“ „To je nejjednodušší způsob, který tě dovede k nejžalostnějšímu výsledku. Vy se s manželkou musíte naučit respektovat  a vážit si jeden druhého. A ty, jako muž, první udělej vše proto, aby ona byla šťastná.“

„Ale já i tak dělám pro ni vše!“ „A je ona šťastná? Jsi šťastný? Vždyť jste vytvořili rodinu, abyste se milovali navzájem, pečovali jeden o druhého a radovali se spolu. A místo toho se hádáte, upřednostňujete se a nediskutujete navzájem... „

Zamyšlený muž šel domů. Cestou uviděl krásný keř růží. Přesně takovými růžemi kdysi usiloval o její ruku. Každý den jí daroval jednu krásnou růži. V každém ročním období... a kdy vlastně jí naposledy daroval takové květiny? Ani si nemohl vzpomenout. Utrhl jednu růži a donesl ji domů. Doma už všichni spali. Nechtěl obtěžovat svou ženu, jen dal květinu k její hlavě. Ráno poprvé po několika letech čekala na něj snídaně. A krásná žena se zářícíma očima. Objal ji a něžně políbil, jako kdysi před mnoha lety.

 Muž se přestal zabývat malichernými věcmi, více času věnoval své ženě a snažil se ji udělat šťastnou. Jeho pozornost a péče, něha a láska se vracela k němu několikanásobně. Žena přestala doma chodit „jako strašidlo“, znovu mu začala vařit jeho oblíbená jídla, přestali se hádat a vše se uklidnilo a zharmonizovalo.

 Uplynulo několik let a jednoho dne u dveří jeho domu zaklepal mladý muž. „Slyšel jsem, že váš vztah se ženou je vzorem pro ostatní. A mně se vůbec nedaří. S manželkou se neustále hádáme, ona utrácí všechny peníze, …. V čem tkví tajemství? Přečetl jsem spoustu knih, ale ani jedna mi nepomohla….“ Muž se usmál a řekl: „Pojď dál, milý hochu a buď našim hostem. Má žena se právě chystá péct koláč…."

 

https://www.adme.ru/tvorchestvo-pisateli/pritcha-o-tom-kak-sohranit-semejnoe-schaste-973510/

 

 

 

Líbí se mi 34Podobenství o tom, jak udržet rodinné štěstí - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 34
Podobné články:Zanechat komentář

Myšlenka dne

Ve tvé hlavě nesmí být nic ne-ga-tiv-ní-ho. Jenom pozitivní myšlenky! Tehdy nebudeš muset ztrácet čas na boj sám se sebou a tvoje skutky budou vždy pozitivní. Harmonie by měla být v prvé řadě uvnitř tebe. Harmonie a mír.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"