Například: Dobré zprávy
Oči jsou zrcadlem Vaší duše

Zrak je jedním z nejdůležitějších darů, které nám příroda nadělila. Prostřednictvím zraku poznáváme tento svět už od nejútlejšího dětství. Vědci tvrdí, že 80 % informací o okolním světě získáváme pomocí zraku. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na principy, jejichž prostřednictvím si na dlouhé roky zachováme možnost dívat se na okolní svět.

V dnešní době jsou jak děti, tak i dospělí nuceni neustále zvyšovat zátěž na svůj zrak. Počítač se stal naší nedílnou součástí. Mnozí z nás většinu svého života tráví mezi čtyřmi stěnami svého pokoje, náš zrak se tedy omezuje na velikost pokoje.

Jak vlastně můžeme pomoct svým očím, aby se lépe vypořádaly se zátěží?

Tady je několik rad na každý den: 
1. Dopřejte svým očím odpočinek, když delší dobu pracujete na počítači nebo čtete. Dodržujte pravidlo, že po 30-40 minutách zátěže na zrak musí přijít 10-15 minutová přestávka, během níž byste měli soustředit pohled na předměty, které jsou od Vás vzdálené. Toto pravidlo je zvláště důležité pro děti. 
2. Každý den se věnujte jednoduché oční gymnastice. Pohybujte očima nahoru a dolů, napravo a nalevo, v úhlopříčkách a také opisujte kruh, jako byste se postupně dívali na každou číslici ciferníku. Zopakujte každý pohyb 5-7krát. Taková gymnastika zlepšuje krevní oběh v oblasti očí a zbavuje pocitu napětí.
3. Během dne provádějte tzv. palming – zavřete oči a zakryjte je dlaněmi, a to takovým způsobem, aby jimi nepronikalo světlo. Úplná tma a teplo vašich rukou napomáhá tomu, aby se Vaše oči zbavily napětí a odpočinuly si.
4. A dále! Častěji pobývejte v přírodě, na otevřeném prostranství. Nezapomínejte na to, jak krásný může být svět, který není ohraničený ulicemi a domy ve městech. Vzpomeňte si, co to znamená vidět vysoké nebe nad hlavou, které končí až v horizontu. 

Mnohdy je naše zdraví závislé na tom, jestli se racionálně stravujeme. Připomeňme to, že stravování musí bý v prvé řadě  různorodé a vyrovnané. Existují určité látky, jejichž nedostatek ve stravě může způsobit zhoršování zraku. Například vitamín A se podílí na vzniku speciální látky – rhodopsinu, který je potřebný pro formování světlocitu. 
Pokud je ve vašem organizmu nedostatek vitamínu A, pak se v prvé řadě porušuje ten druh zraku, díky kterému vidíme za šera. Pro doplnění zásob vitamínu A začleňte do svého jídelníčku sýr, máslo, vaječný žloutek, játra a také rostlinny jako například mrkev, sladká paprika, špenát, pažitka, petržel.


Vitamín A není ale obsažen v těchto potravinách v čisté podobě, nýbrž v podobě beta-karotenu. Protože se beta-karoten rozpouští pouze v tucích, nezapomínejte doplnit tyto druhy zeleniny zakysanou smetanou, slunečnicovým nebo olivovým olejem. Důležité jsou také vitamíny skupiny B, které normalizují činnost nervového systému a zlepšují přenos impulzů po zrakových cestách. A vitamín B2 se bezprostředně podílí na vytváření zrakového purpuru, který chrání sítnici od škodlivého působení ultrafialových paprsků. Základním zdrojem vitamínů této skupiny jsou otruby, celozrnné potraviny, játra (zvláště  hovězí), luštěniny, maso, ryby, droždí, sušené houby, květák a pažitka a také přírodní mléčné výrobky. Mimo to mnohé výzkumy odhalily příznivý vliv látky mytrilin, která je obsažena v borůvkách. Tato látka napomáhá obnovení fotosenzitivního pigmentu oční sítnice a zlepšuje zrakový vjem v podmínkách, kdy se nedostává světla.

A teď si něco řekneme o tom, jakých změn vašeho zraku byste si měli určitě všímat. Patří k nim:
1. „Jiskření, záblesky“ před očima. 
Tyto příznaky mohou být zvěstovateli odlupování oční sítnice (těžké nemoci, která vyžaduje chirurgický zákrok). V tomto stádiu jí nejčastěji můžeme předejít, pokud podnikneme určitá opatření.
2. „Závoje“ před okem, tedy výpadek části zorného pole. 
Takovýto příznak je nejčastěji projevem začínajicího odlupování  sítnice a vyžaduje, abyste se okamžitě obrátili do specializovaného centra. 
3. Prudké zhoršení vidění na jedno oko také vyžaduje neodkladné vyhledání odborníka, protože může být následkem porušení krevního oběhu v cévách sítnice. 
V takovém případě je důležité neztrácet čas. Každá hodina bez léčení, snižuje šance na obnovení zraku.
4. Mžitky před očima, výskyt svítícího kruhu kolem světelného zdroje. 
Takové příznaky mohou být projevem otoku rohovky, který vzniká při značném zvýšení vnitřního tlaku. Zvýšení vnitřního tlaku vede ke zhoršení vyživování zrakového nervu, důsledkem čehož dochází k jeho atrofii. Záludnost této patologie spočívá v tom, že  bolest vzniká jen při velmi vysokém nitroočním tlaku, zatímco jeho malé zvýšení, které už ale poškozuje zrakový nerv, bolest nezpůsobuje. Proto může zůstat dlouho nepovšimnuto. Z toho vyplývá, že starší lidé musí kontrolovat výši nitroočního tlaku, a to alespoň jednou za půl roku, i když je nic netrápí.

Každý z výše uvedených příznaků se zřídkakdy objevuje současně na obou očích, proto si jich tedy ani dlouho nemusíte všimnout, a tím pádem ztratíte tolik drahocenný čas. Proto se řiďte pravidlem: každý den ráno zavírejte postupně jedno a potom druhé oko. Toto jednoduché pravidlo vám může pomoct včas zaznamenat změny a zachránit si tak zrak.

Opatrujte sebe i svůj zrak. Ať jsou Vaše oči vždycky jasným odrazem Vaší dobré duše!

Líbí se mi 10



Oči jsou zrcadlem Vaší duše - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 10
Podobné články:



Zanechat komentář

Myšlenka dne

Nemůžeme druhým přát nic zlého, dokonce ani v myšlenkách. Protože silou mysli si kladeš past sám na sebe, na své tělo a svůj rozum. A čím častěji o tom přemýšlíš, tím silnější jsou její sítě, tím více se dostáváš do jejich sevření.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"