Například: Dobré zprávy
Nejlepší domácí prostředky na chřipku, kašel a nachlazení

 Domácími prostředky můžete v mžiku zabránit sezónnímu nachlazení či zatočit s neustupující chřipkou.

Česnekový čaj na posílení imunity

Česnek je významný díky svým antibakteriálním a antivirovým vlastnostem, je účinný v boji proti nachlazení, kašli a chřipce. Jedním z nejlepších způsobů, jak léčivých vlastností česneku využít, je pití čaje z čerstvého česneku. Čaj se sladí trochou medu, je vynikající a léčí. Oloupejte 2-3 stroužky čerstvého česneku a lehce je rozdrťte nožem. Česnek vložte do vody na dva šálky a přiveďte k varu. Poté zmírněte plamen a duste dalších 15 minut. Přeceďte česnek a nechte čaj vychladnout na teplotu úst. Teprve tehdy přidejte med, malou špetku kaneského pepře a trochou citronové šťávy. 

Sirup z červené cibule a medu na kašel

Jedná se o skvělý domácí lék pro dospělé i děti s kašlem, má uklidňující účinky a je chutný. K výrobě se užívá třtinový cukr, med či stevia a červená cibule. Umyjeme, oloupeme a vodorovně nakrájíme celou cibule. Do misky postupně naskládejte do základu vrstvu cibule, která se dále prostřídává s vrstvami medu a hnědého cukru. Pokračujte v přidávání vrstev cibule a sladidel, dokud není zaplněná miska. Zakryjte a nechte oslazenou cibuli v misce na 12 - 15 hodin, nejlépe přes noc. Další den bude v misce šálek nebo více sladkého sirupu. Sirup proti kašli obsahuje řadu živin, vitamínů a minerálních látek z cibule a medu, pomáhá v boji proti infekci, zklidňuje bolest v krku a utišuje kašel. Cibulová chuť není výrazná, berte lžíci podle potřeby.

Med a citron na bolest v krku

Směs čerstvé citronové šťávy a medu poskytuje úlevu při bolestech v krku a pomáhá zastavit dráždění ke kašli. Vždy je nejlepší používat surový med přímo od včelaře, který obsahuje mateří kašičku, propolis a včelí pyl - je vysoký na živiny a enzymy, které ničí bakterie a viry. V citronech zase nalezneme vitamín C a antioxidanty, které posilují imunitní systém a urychlují hojení. Smíchejte tedy šťávu z poloviny citrónu se 2-3 lžícemi medu a popíjejte dle potřeby po celý den.

Antivirová kuřecí polévka

Kuřecí polévka umí opravdu vyřadit rýmu nebo chřipku a urychlit následnou rekonvalescenci. Již ve 12. století židovský lékař Maimonides doporučoval kuřecí polévku v boji proti nachlazení a chřipce. Využijte vysokých antioxidačních vlastností a živin, které se nacházejí v bio zelenině a kuřecím mase. Přestože polévka ze standardních “nebio” surovin může zmírnit nachlazení, zároveň dodává tělu pesticidy, růstové hormony, herbicidy a antibiotika.

Diviznový čaj na kašel

Diviznový čaj je dobře známý pro svojí schopnost uvolnit hrudník přetížený kašlem. Diviznu si můžete natrhat a usušit či jednoduše koupit.

Účinné látky obsažené v borovici využívá též tradiční medicína; čaj z borových výhonků má dezinfekční účinky, zmírňuje potíže při zahlenění průdušek, kašli, rýmě a dalších onemocněních dýchacích cest.

Podobně účinkuje i čaj z mladých šišek. Velmi posilující a celkově regenerační účinky má koupel s přídavkem odvaru z mladých větévek, zejména po náročném

pracovním dni, popřípadě při poruchách spánku.

Může pomoci rovněž při takových onemocněních dýchacích cest, která jsou provázena zahleněním plic, například kašlem, jelikož látky obsažené v borovici podporují prokrvení organismu, působí koupel blahodárně na bolestivé klouby a svaly. Borové větévky svařené s mlékem slouží k léčbě dýchacích cest. Silice získávaná z borovice se užívá v aromaterapii, kromě

onemocnění dýchacích cest léčí záněty močových cest a uklidňuje nervy.

Směs silic z borového jehličí a tymiánu tlumí silný kašel.

Čaj z mladých borových výhonků a jehlic

Výhonky a jehlice mají nejvíc vitaminů v zimním období. Přelijeme 1 polévkovou lžíci výhonků 200 ml studené vody a krátce svaříme, 10 minut zakryté vyluhujeme a scedíme. Při bronchitidě, kašli, ale i při nadýmání a onemocněních močového měchýře se pijí 3 šálky denně. Čaj můžeme osladit medem. Doporučuje se zejména malým dětem, neboť obsahuje velké množství výživných látek.

Čaj z borových šišek

Asi 50 g mladých šišek přelijeme 11 studené vody, krátce povaříme, přikryté 5 minut vyluhujeme a poté scedíme. Pijeme 2-3*

denně. Léčí chřipku, nemoci dýchacích cest, záněty ledvin a močového měchýře.

Mast z borové pryskyřice

Rozehřejeme 40 ml lékárenského lněného oleje, ve kterém rozpustíme 50 g borové pryskyřice. Aby účinné látky nevyprchaly, nalijeme mast do dobře těsnících nádobek.

Pomáhá při hojení vředů či abscesů, lze jí natírat i bolavé klouby, stejně jako prsa a záda při kašli.

http://www.zahady-zdravi.cz/, Pavel Váňa Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla

Upozorňujeme, že obsah článku má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.

Líbí se mi 5



Nejlepší domácí prostředky na chřipku, kašel a nachlazení - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 5
Podobné články:



Zanechat komentář

Myšlenka dne

Poznat všechno je nemožné, ale je třeba se o to snažit.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"