Například: Dobré zprávy
Mozková mrtvice: jak jí předejít a co dělat, když se přihodí

V létě, kdy teploměr nepředvídatelně skáče od +20 do +35  stupňů, se často zvedá arteriální nebo nitrolební tlak, v důsledku čehož křehké cévy nevydrží napětí. Vedra nás navíc vyčerpávají, zbavují nás tekutin a způsobují zhušťování krve. Toto všechno může zapříčinit vznik cevní mozkové příhody.
Jaké jsou příčiny z fyziologického hlediska 
Náš mozek je, stejně jako ostatní orgány, vyživován arteriální krví, obohacenou kyslíkem. Pokud jsou cévy poškozeny nebo ucpány, čímž dojde k následnému přerušení přívodu krve, a tím i kyslíku, odumírá určitá část mozku. V důsledku toho člověku přestává fungovat ta část organizmu, kterou řídila daná část mozku. Odborně se tomu říká ischemická cévní mozková příhoda. Nebezpečí spočívá v tom, že se příznaky nemoci mohou projevovat postupně. Abychom se vyvarovali trvalých následků, pomoc musí přijít do třech hodin po začátku mozkové příhody.
U hemoragické mozkové příhody dochází k prasknutí cév a následnému krvacení (hemoragii) do mozku. Aby bylo možné při vzniku takovéhoto problému zachránit postiženému život, musíme dodržet prosté pravidlo – co nejkratší čas od výskytu prvního příznaku do kontaktu se zdravotnickým zařízením. Proto by měl každý pamatovat na základní symptomy mozkové mrtvice: necitlivost a porucha hybnosti tváře, horních a dolních končetin na jedné polovině těla, potíže s mluvením nebo porozuměním, neschopnost koordinovat chůzi, nahlé zhoršení zraku a nezvykle silné bolesti hlavy.
Kde je příčina?
Hypercholesterolemia.
 Vysoká hladina cholesterolu v krvi vede k ateroskleróze (kornatění tepen neboli ucpání cév usazeninami tuku a ostatních látek). 
Stres. Vysoká hladina adrenalinu v krvi a hormonu, který vzniká při stresových situacích, vyčerpává nervový systém, zvyšuje srdeční rytmus a krevní tlak. To způsobí změnu struktury cév, zvýšení schopnosti srážení krve, což může následně vést k ucpání cév.
Kouření. Nikotin zužuje cévy a může vyvolávat spazmy. Karcinogenní látky, které jsou obsaženy v tabáku, způsobují, že se cholesterol usazuje na cévních stěnách a vznikají tak krevní sraženiny.
Alkohol. Alkoholické nápoje zvyšují krevní tlak a vyvolávají chronickou hypertenzi. 
Nadváha. Lidé s nadváhou více zatěžují srdce a celý oběhový systém. Čím větší hmotnost, tím větší nároky na zásobování krve, a srdce tudíž musí pracovat na větší výkon. Ne vždy cévy toto zatížení zvládají, což může mít za následek vznik vysokého krevního tlaku.
Nedostatek pohybu. Málo pohybu způsobuje, že cévy nepracují tak, jak by měly, a buňky mozku jsou tak  nedostatečně zásobovány kyslíkem.
Cukrovka. Zvýšení hladiny glukózy v organizmu vede k ukládání tukových vrstev na cévních stěnách, zvyšuje se nebezpečí ucpání cév.
Prevence
Hlavní příčinou cévní mozkové příhody je ve většině případů ateroskleróza. Prevence se tedy zaměřuje na odstraňování její příčin.
Kontrola krevního tlaku, zvláště se stoupajícím věkem (od 50-ti let). Řídit se doporučeními lékaře a užívat předepsané léky. Vysoký krevní tlak je jednou z nejčastějších příčin tohoto onemocnění.
Upravení jídelníčku tím, že omezíme živočišné tuky, soli a cholesterol. Je důležité, abychom do své stravy zařadili více ovoce, zeleniny, celozrnné potraviny a luštěniny.
Aktivní styl života a udržování váhy.
Doporučuje se přestat kouřit a neužívat vysoké množství alkoholu.
Dodržovat pitný režim.
Co dělat při záchvatu 
V případě jakéhokoli podezření na CMP okamžitě zavolejte rychlou záchrannou službu.
Před příjezdem sanitky pacienta uklidněte, položte na záda a snažte se ho udržet při vědomí. Vytvořte pacientovi klidné prostředí a zajistěte přísun čerstvého vzduchu. Pokud pacient ztratí vědomí, položte jej na záda a zakloňte mu hlavu. Nikdy postiženému nepodkládejte hlavu např. dekou nebo polštářem!
Pokud pacient přestane dýchat, okamžitě začněte resuscitovat podle pokynů dispečera záchranné služby.


Nikdy nevíme, co se může v životě přihodit. Dostatečná informovanost, schopnost poradit si se vzniklou situací a včasná pomoc dávají nejen naději na rychlé uzdravení, ale mohou zachránit lidský život. 

Líbí se mi 10Mozková mrtvice: jak jí předejít a co dělat, když se přihodí - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 10
Podobné články:Zanechat komentář

Myšlenka dne

Pro duši, která je plna touhy, není nic nemožného.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"