Například: Dobré zprávy
Kdo je tvůrcem našeho stresu?

Není žádným tajemstvím, že stres je jednou z nejčastějších „nemocí“ naší civilizace. Každý na sobě v určité míře pocítil jeho působení. A pokaždé nás napadla otázka, jak se s ním můžeme naučit vyrovnat a kde vzít sílu k tomu, abychom ho překonali.

Názory vědců na stres se liší. Někteří tvrdí, že stres je přirozená reakce organizmu na podnět, zatímco jiní argumentují tím, že tato reakce je velmi destruktivní, protože dochází k odumření nervových buněk. Ve skutečnosti je obtížné označit stres za přirozenou reakci už jenom proto, že reakce různých lidí na stejnou událost bývá různá. Všechno záleží na tom, jak jednotliví lidé vnímají tuto situaci. A proto je ve skutečnosti stres důsledkem negativního vnímání vnějších faktorů. Jinak řečeno, stres je naše negativní reakce na okolní svět. A kde se rodí tato reakce? Samozřejmě v našich myšlenkách. Jak se ukazuje, okolnosti a ani situace nejsou skutečnými autory stresu. Jsme to my sami. Přesněji řečeno, naše negativní myšlenky.

Člověk, který se umí do stresu dostat, se také musí naučit, jak z něj uniknout. Ačkoli, když se zamyslíme, ekvivalentem výrazu „dostat se ze stresu“ je „nevytvářet stresové situace“. Když například přejedete prstem po vodě, začne se chvět a budou se na ní tvořit kruhy. Vám se to ale nelíbí. Co tedy uděláte? Jednoduše přestanete přejíždět prstem po vodě. Jinými slovy, abychom se zbavili negativních vibrací kolem nás, musíme zastavit proud negativních myšlenek, které tyto vibrace vytváří. Přesněji, změnit způsob myšlení. Změnit svůj postoj k situacím v naších myšlenkách.   
Když se nám nelíbí jedná rozhlasová stanice, lze jednoduše přeladit na jinou. Stejným způsobem můžeme přelaďovat z jedné myšlenkové vlny na druhou. Když věnujeme pozornost některým myšlenkám, dáváme jim sílu, a tím zvyšujeme vliv na náš život. Takže, když nás soustředění na špatné myšlenky vede ke stresu, pak v nás pozitivní myšlenky vytvoří harmonii. A co je to vnitřní harmonie – je to skutečné štěstí, které všude hledáme. Ukazuje se, že tvůrcem našeho štěstí jsme sami! To, jaký životní scénář napíšeme – Stres nebo Štěstí - zaleží jen a jen na naší volbě. A každá volba má původ v našich myšlenkách.

Často si říkáme: „Jak můžu v této konkrétní situaci myslet jinak? Vždyť při tomto stavu věcí jinak myslet ani nejde. A to je právě ta past, do které se dostává naše vědomí. Abychom se ujistili, že je snadné přepnout se na jiné myšlenky, provedeme několik cvičení. Tato cvičení nám nejenže ukáží, že každý člověk je schopný myslet pozitivně, ale pomohou také rozvíjet možnosti pozitivního myšlení v našich myslích.

První cvičení. Vzpomeňte si na poslední situaci, na kterou jste reagovali negativně. A teď si představte, že jste scenáristy filmu, ve kterém se bude odehrávat stejná situace. Hlavní roli bude hrát například vaše oblíbená hvězda. Herec odmítá hrát „zlého hrdinu“ a chce změnit situaci na pozitivní. Vy musíte rychle přepsat scénář a režírovat pozitivní reakci hrdiny. Důležité je, abyste se ujistili, že scénář se píše pro hrdinu filmu, a nikoli pro někoho jiného. Přemýšlejte a určitě najdete nové pozitivní způsoby řešení situace. Položte si otázku: „Kdybych nebyl tak naštvaný, jak bych to řešil?“ Určitě se vám podaří vytvořit něco pozitivního a uvidíte situaci v novém světle. 

Druhé cvičení. Vzpomeňte si na situaci, kterou se vám nepodařilo vyřešit pozitivně. Odpoutejte se od situace a začněte „psát“ nový filmový scénář. Tentokrát je hrdinou filmu psycholog, který musí zachránit člověka, jenž se ocitl ve stejné situaci jako vy. Aby mu mohl pomoct, musí najít 5 důvodu, proč by se situace neměla považovat za negativní. Čím více pozitivních modelů najdete, tím lépe.

 Třetí cvičení. Vzpomeňte si na 5 oblíbených pozitivních (a to je velice důležitý moment) hrdinů z  knih nebo filmů. Představte si, jak by každý z nich reagoval na stejnou situaci a následně ji vyřešil. Můžete si například vzpomenout na hrdiny knih Anastasie Novych.

Je dobré, když budete něco podobného cvičit s dětmi. Pokud se například dítě zachovalo špatně, pak vám jako omluvu musí říct tři různé varianty toho, jak by se mohlo zachovat jinak.

Hlavním cílem těchto jednoduchých cvičení je ukázat, že každý může skutečně myslet a jednat jinak. Člověk v sobě nosí hodně pozitivních myšlenek a modelů chování, zbývá jenom, abychom jim věnovali patřičnou pozornost. Když nastane konkrétní situace a myšlenka „zabočí“ negativním směrem, zastavte ji: „Stop… vždyť to jde udělat i jinak!“  A tak se přepnete na jiné myšlenky: „Přece to není nic, co byste nemohli zvládnout… člověk musí zůstávat Člověkem… všechno se to dá přece zařídit jinak…“ A veřte, že se varianty řešení najdou! Čím častěji budete hledat pozitivní řešení situace, tím snadněji budete nacházet jejich varianty. Časem se zvyk dávat přednost pozitivním myšlenkám stane vaším stalým společníkem a život se změní k lepšímu!

Když měníme sebe, mění se i naše okolí. Jenom si představte, jak mohou pozitivní myšlenky změnit váš život a životy těch, kteří jsou s vámi v kontaktu. Dobro začíná v myšlenkách jednoho člověka a projevuje se v činnosti mnoha lidí!

Líbí se mi 18



Kdo je tvůrcem našeho stresu? - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 18
Podobné články:



Zanechat komentář

Myšlenka dne

Pokud budeme shovívaví ke zlu, pak si ani nevšimneme, jak se staneme lhostejní k dobru.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"