Například: Dobré zprávy
JAKÝ JE DNEŠNÍ DEN?

     Je ráno. Skrz hustou bílou mlhu, vznášející se jako bílý závoj nad řekou, městem i lesy, prosvítá mdle nazlátlé světlo slunečního kotouče. Popíjím svou ranní kávu a upřeně hledím na objemné šedé mraky nad hlavou. Bude pršet, bude pršet celý den. Co asi tento den přinese? Jaký bude? Po chvíli spatřím, jak se mezi mraky nad lesem v dáli utvořila škvíra, skrze kterou se prodraly blyštivé zlato oranžové paprsky a namířily si to někam do polí. Bílá mlha kolem nich vytvořila naoranžovělý hedvábný opar. Jak krásné dokáže být ráno... Než jsem se převlékla a nachystala na odchod do práce, scéna na nebi se změnila. Slunce se schovalo a krajinu pokryla šeď, předznamenávající vytrvalý déšť. Jaký asi bude tento den? Napadlo mě znovu.
     Vyšla jsem z domu a rozhodla se jít tentokrát kolem řeky. Cesta vedla vysokou, hustě orosenou travou, která zanechávala mokré stopy na mých kalhotách. Prodírala jsem se vzrostlými kopřivami, jejichž nezaměnitelná vůně se mísila se silnou vůní částečně tlejících travin, bylin a vlhké půdy. Zpomalila jsem a vdechovala ten voňavý vlhký vzduch hluboko do sebe. Jak nádherné! Přesně tuto vůni jsem zbožňovala i v dětství. Ano, vzpomínám si, jak jsem si po dešti hrávala ve vysoké trávě na stráni u domu, který rodiče stavěli. Jak jsem sbírala mokré šneky, prohlížela si jejich úžasné barevné ulity, jak jsem hledala zajímavé kamínky, kterými jsem si plnila kapsy a u toho pozorovala blyštivé kapičky rosy všude kolem sebe. Připadala jsem si jako princezna ve svém království, plném barevných drahokamů.
     Tolik barev, tolik záře bylo všude okolo! Déšť přináší mnohá krásná překvapení. Nikdy jsem nechápala, proč se před ním lidé schovávají ve svých domech, když právě déšť činí svět tak zajímavým, pestrým, jiným. Dokonce i hliněná cesta před naším domem, za sucha plná prachu a kamínků, skýtala v dešti a po něm, výborné místo pro hry a snění. Ještě dnes si přesně vybavuji ten pohled na mé červené holínky, omývané blátivou vodou kaluže, v níž jsem si hrála. Jak jsem pohybovala nohou, malinké nazlátlé částečky bláta přebíhaly přes holínku a sklouzávaly přes ni zpátky do vody, kde se mísily s ostatními. Jak klesly na dno, znovu jsem lehce zahýbala nohou. Takto bych si dokázala hrát i hodiny. Pamatuji si, že jsem byla jediné dítě, hrající si za deště venku. Ostatní děti musely domů, já však měla to štěstí, že mě máma nechala hrát si venku. Možná měla moc práce a zapomněla na mě, a nebo také možná mi rozuměla, možná i ona sama si kdysi takto hrála a věděla, jak důležité a nádherné to je. Měla jsem asi štěstí na dobrou mámu! Vždyť vlastně nikdy mi nebránila ve hrách, nenaháněla mě se starostí, aby se mi něco nestalo, jako to dělaly ostatní matky. Měla jsem a mám skutečné štěstí na dobrou mámu, je to jasné
     Při vzpomínce na ten čas se mi do očí nahrnuly slzy dojetí a vděčnosti. Tenkrát jsem to všechno brala jako samozřejmost, dnes vidím, jak velké štěstí jsem vlastně měla. Byla jsem šťastné dítě, a vlastně i dnes, jsem šťastný člověk! Vždyť, co mi chybí? Takovou nádheru mám kolem sebe, a jsem tady, všechno to vidím, cítím, vnímám a raduji se!
     S širokým úsměvem jsem se rozhlédla kolem sebe. Jak moc se tyto kouzelné okamžiky v obklopení orosených kopřiv a vysoké trávy podobají těm úžasným okamžikům tam u nás doma, tenkrát před léty! Vždyť znovu se cítím jako princezna v barevném a voňavém království, které mi sice nepatří, ale v tento okamžik je prostě mé. Jestlipak lidé vědí, jaké kouzelné místo plné pestrobarevných drahokamů a omamných vůní se skrývá zde, v neposekané trávě pár kroků za sídlištěm... Co z toho, že mám mokré kalhoty a boty, a budu v nich muset trávit celý pracovní den, když uvnitř mě se někdo tak krásně raduje? Skutečně, jakoby v hloubi mé duše byl malinký človíček, který se chvěje samou radostí a potěšením ze živosti této chvíle. Tento dokonale osvěžují pocit mě doslova nadnášel.
     Šla jsem dál a vdechovala tu rozmanitou opojnou vůni. Když jsem procházela kolem starého bezu, povšimla jsem si malé, z listu visící lesknoucí se kapičky rosy. Možná se mi to zdálo, ale v tu samou chvíli jakoby vyšel z nebe malý paprsek slunce a zasvítil přímo na ni. Kapička začala hrát všemi barvami, přímo zářila, zdálo se mi, že se v ní odráží celý svět. Chvíli jsem ten výjev pozorovala a pak jsem prostě neodolala. Nabrala jsem ji na špičku jazyka, tak, jako jsem to dělávala kdysi dávno, tak, jako to vlastně vždycky dělám, když spatřím kouzelnou kapičku rosy. Měla zvláštní chuť, jako vždy. Plnou tajemství přírody, záhadnou, zkrátka nepopsatelnou. Usmála jsem se a vyšla z travního porostu na silničku vedoucí kolem řeky. Je čas, přeci jen, práce čeká.

     Pár kroků před budovou, ve které pracuji, začalo pršet. Ještě chvíli jsem tam stála a sledovala padající drobný déšť, který pokrýval krajinu a silničku přede mnou. Nádhera, prostě krása, řekla jsem si, a vstoupila dovnitř.
Den utekl. Když jsem večer uléhala do postele, přišla mi na mysl otázka, již jsem si ráno dvakrát položila: "Jaký bude dnešní den?" Jaký byl a stále je dnešní den? V duchu jsem si promítla všechny okamžiky a usmívala se do tmy pokoje. Nádherný! Ty krásné pocity, které se ráno zrodily v mokrých vysokých travinách u řeky, mě provázely celým dnem. Zdálo se mi dokonce, jakoby i mí kolegové v práci cítili to samé, vládla tam příjemná a hravá atmosféra, nabitá tvořivým duchem a nadšením, a to i přesto, že celý den pršelo a za okny venku bylo šero a neútulně. Je úžasné, jak zcela rozdílní lidé společně dokážou vytvořit atmosféru, v níž se všichni cítí dobře, v níž jeden druhého podporuje v tom, co umí, v níž se lidé navzájem inspirují a sdílejí to nejlepší ze sebe. Taková atmosféra plodí ty nejlepší nápady a člověk je prostě naplněný a šťastný!
Jaký je dnešní den?

"Prostě nádherný" odpověděl bezhlasně někdo uvnitř mě a já s úsměvem zavřela oči.

Lenka

Líbí se mi 24JAKÝ JE DNEŠNÍ DEN? - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 24
Podobné články:Zanechat komentář

Myšlenka dne

Pokud chceš rozesmát Boha, řekni mu o svých plánech.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"