Například: Dobré zprávy
 Jak zvítězit nad stresem

Není žádným tajemstvím, že stres je jednou z nejčastějších „nemocí“ naší civilizace. Každý na sobě v určité míře pocítil jeho působení. A pokaždé nás napadla otázka, jak se s ním můžeme naučit vyrovnat a kde vzít sílu k tomu, abychom ho překonali.

Názory vědců na stres se liší. Někteří tvrdí, že stres je přirozená reakce organizmu na podnět, zatímco jiní argumentují tím, že tato reakce je velmi destruktivní, protože dochází k odumření nervových buněk. Ve skutečnosti je obtížné označit stres za přirozenou reakci už jenom proto, že reakce různých lidí na stejnou událost bývá různá. Všechno záleží na tom, jak jednotliví lidé vnímají tuto situaci. A proto je ve skutečnosti stres důsledkem negativního vnímání vnějších faktorů. Jinak řečeno, stres je naše negativní reakce na okolní svět. A kde se rodí tato reakce? Samozřejmě v našich myšlenkách. Jak se ukazuje, okolnosti a ani situace nejsou skutečnými autory stresu. Jsme to my sami. Přesněji řečeno, naše negativní myšlenky a vnímání.

Jak často se trápíme, protože nás někdo urazil nebo se zachoval špatně a nemůžeme „rozchodit“ své emoce. A v organizmu to v tomto okamžiku vypadá jako na bitevním poli. Kdykoli naše negativní emoce (hněv, smutek, beznaděj, nespokojenost, strach) vyvrcholí a „přelijí se přes okraj“, dochází k porušení funkcí orgánů spojených s těmito emocemi.

Ve starých čínských lékařských knihách je psáno, že kvůli přílišné zamyšlenosti trpí slezina a slinivka břišní, kvůli neklidu a smutku plíce, kvůli podrážděnosti a hněvu játra, kvůli strachu a neúměrným přáním ledviny. Srdce je přetíženě nikoli fyzickou námahou, ale psychickým diskomfortem. Kromě toho lidé často pracují v době, kdy by měli podle slunečního a lunárního cyklu odpočívat nebo spát.

Přední světový odborník v oblasti stresu, kanadský vědec Hans Selye, uvádí, že emoce, které nejvíce škodí v oblasti regulace a adaptace organizmu jsou nenávist, nedůvěra, pohrdání, podezíravost, závist, zloba a nepřátelství.

Negativní myšlenky, emoce a následně činy vytvářejí problémy jejím nositelům v podobě nemocí a značných nákladů na jejich odstranění, pokud to je možné.

První příznaky

První příznaky vyvíjejícího se stresu jsou neurotické poruchy, zvýšena podrážděnost, rychlá únava, bolesti hlavy bez zjevné příčiny, příliš lehký spánek nebo nespavost, špatná nálada, apatie a beznaděj. Avicenna k této otázce poznamenal: „Člověk není ani zdravý, ani nemocný.“ Stresové situace vyvolávají patologické změny ve štítné žláze a mají škodlivý účinek na brzlík (lat. thymus), který je zodpovědný za imunitu organizmu. Doktor Selye dokázal, že brzlík jako první reaguje na stres, šok, úraz, nemoc, deprese a strach. Funkce brzlíku zaniká nejen s věkem, ale také z důvodu škodlivých závislostí, častých nemoci, intoxikace (alkohol, kouření).


Vysoká cena za pochopení

Světoznámý onkolog Carl Simonton poukazuje na to, že z důvodu sociálních a kulturních podmínek, lidé často nemohou řešit stres zdravým způsobem a vybírají si nevědomě (nebo vědomě) onemocnění jako východisko.

Pokud by člověk pamatoval na to, že všechny nemoci včetně rakoviny vznikají také v důsledku zloby, závisti, zášti, frustrace, byl by žil jinak. Bohužel o tom začíná přemýšlet až na nemocničním lůžku. Čím vážnější onemocnění, tím více si uvědomujeme, kolik chyb jsme v životě udělali. Potom nový dům souseda, šéfův mercedes a další výlet do zahraničí nemají žádnou hodnotu. A není náhodou, že člověk, kterému se podařilo zbavit se „nevyléčitelné nemoci“, je najednou jiný a změní svůj život, jak se říká, od základu. Tato zázračná proměna je dosažena velmi těžkou prací nad sebou samým.

Pomáhají pozitivní emoce

Doktor Selye uvedl, že hlavní ochranou před stresem jsou pozitivní emoce jako je láska, vděčnost, odpouštění, přátelství, upřímná radost z úspěchu druhých. Podělte se o radost, nadšení, podporujte se navzájem, pokud to není nezbytné, nebuďte poslem špatných zpráv.

Tento pozitivní přístup nám pomůže vybudovat tak potřebný model pro zdravý a šťastný život a také zvládnout bez stresu období předvánočních připrav. Adventní doba naštěstí není pouze časem horečných nákupů, je v ní také něco mnohem hlubšího. Nezáleží tolik na tom, co je v lednici, kolik druhů cukroví je napečeno, jak drahé dárky jsme připravili pod stromeček. Důležitá je ta vnitřní náplň období kouzelných Vánoc – veselá a přátelská atmosféra se vzájemnou úctou, upřímností a láskou.

Líbí se mi 17



Jak zvítězit nad stresem - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 17
Podobné články:



Zanechat komentář

Myšlenka dne

Všechny velké věci jsou kupodivu velmi jednoduché, ale vyžadují velké úsilí.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"