Například: Dobré zprávy
Jak se dostat do Kyjevo-Pečerské Lávry

Ve městě Kyjev (Ukrajina), na pravém břehu Dněpru, na dvou kopcích na jihovýchod od centra města je umístěn klášterní komplex Kyjevsko - Pečerská Lávra. Z letiště do metra Vokzalnaja jezdí autobus express Poljet . Cena je přibližně 50 hřiven. (Pro srovnání taxi stoji 200 - 300 hřiven). Přijedete-li do Kyjeva vlakem, od hlavního vlakového nádraží se do Lávry můžete dostat metrem. Stanice metra Vokzalnaja se nachází hned vedle nádraží. V každém vlaku metra je mapa metra a plán zastávek. K tomu, abyste se dostali do Kyjevo-Pečerské Lávry, vystupte na stanici metra Arsenalnaja. Jízdné v metru je 2 hřivny.

 
Když vyjdete z metra, přejděte na druhou stranu ulice přes podzemní chodbu do zastávky ve směru Kyjevsko - Pečerská Lávra (kolemjdoucí vám poradí). Do Lávry se dostanete trolejbusem číslo 38, autobusem číslo 24, nebo mikrobusem, na kterém je napsáno Lávra (jízdné 2-2,50 hřivny). 
 
Další varianta: od stanice metra Arsenalnaja můžete do Lávry dojít pěšky po ulici Janvarského vostanija. Trvá to přibližně 15 minut. Když vyjdete z metra Arsenalnaja, ihned odbočte vlevo a pokračujte stále rovně. Projdete podzemním nákupním centrem a ocitnete se v krásném parku Slávy, který nabízí nádherný výhled na Kyjev a Dněpr. Cesta do Lávry ale pokračuje dále.
 
Adresa Kyjevo - Pečerské Lávry: Ivana Mazepy (Janvarského vostannija) 17-25
 
VSTUP do Kyjevsko - Pečerské Lávry
Jděte podél dlouhé bílé stěny Lávry, která vás po levé straně přiblíží k hlavnímu vchodu klášterního komplexu (na mapě č.1) Chrám nad branou svaté Trojice a podívejte se, prosím, na mapu Kyjevsko - Pečerské Lávry.
 
mapka Lavry
 
Plánek Kyjevsko - Pečerské Lávry
1 - Chrám nad branou svaté Trojice, XVIII st. Vstup do klášterního komplexu. 
2 - Velká klášterní zvonice, VIII st. 
3 - Svato-Uspenský sobor, XI-XX st. 
4 – Chrám Všech Svatých, XVIII st. 
5 – Chrám Spása na Berestove, XII-XVII st.
6 - Refektář s chrámem svatého Antonije a Feodosia,  XIX st. 
7 - Chrám Povýšení svatého kříže, XVII st. Vstup do Blízkých jeskyní 
8 – Chrám sv.Anny, XVII st. Vstup do Vzdálených (Dálných) jeskyní  
9 – Chrám Narození Přesvaté Bohorodičky, XVII st.
A - Výstava miniatur a muzeum hologramů
B - Muzeum dekorativního umění
C - Muzeum knihtisku
D - Muzeum divadelního a hudebního umění 
E - Muzeum historických klenotů 
S – Obchody se suvenýry
V – Výstavní sály
 
Kyjevo-pečerská lávra: duchovní a kulturní kolébka všech Slovanů
 
Červený trojúhelník ukazuje na hlavní vchod přes Chrám nad branou svaté Trojice do Horní Lávry, kde se nachází Svato - Uspenský sobor, Velká klášterní zvonice, Refektář s chrámem, hrob Petra Stolypina, mnoho muzeí a výstav. Vstup na teritorium Horní Lávry klášterního komplexu je za vstupné, děti předškolního věku mají vstup zdarma. Otevírací doba: 9,00 - 18,00. 
 
Relikvie Agapita Pečerského jsou umístěny v Dolní Lávře, kam se můžete dostat jak přes teritorium Horní Lávry, tak i přes druhý vstup (vstup zdarma), který je na mapě označen zeleným trojúhelníkem. Dobrá rada: zkuste relikvie navštívit dvakrát. Jednou bez objednané prohlídky, vychutnat si ticho a zažít nádheru přítomnosti Ducha svatého. Podruhé - s průvodcem, kterého si lze objednat v Dolní Lávře. Pokud budete mít štěstí, bude váš průvodce někdo z mnichů nebo kněží, kteří se snaží předat všechny krásy života v klášteře, jeho legendy a majestátnou historii, události a zázraky z minulosti a současnosti. 
 
Agapit Pečerský: první slovanský lékař z 11. století
 
http://polahoda.cz/index.php?nma=news&fla=stat&nums=121
 
Dále vaše cesta pokračuje ve směru zelené šipky. Projdete velkou bránou a vedle velkého černého kříže odbočte vpravo a jděte po dlážděné silnici vedoucí dolů z kopce. Na levé straně za plotem se rozprostírá klášterní zahrada. Tato silnice zatočí doleva a přivede vás do velké arky s mozaikou znázorňující Krista Spasitele. Když projdete arku, ocitnete se na nádvoří u Blízkých jeskyň před Chrámem Povýšení svatého kříže (modrý trojúhelník na mapě). Půjdete dále a zahnete za roh budovy. Poslední masivní dřevěné dveře v této dlouhé budově jsou vchod do Blízkých jeskyní. 
 
Relikvie Agapita Pečerského
Jeskyně jsou otevřeny od 8,30 do 16,30. Po vstupu do Blízkých jeskyní můžete zakoupit svíčku a osvětlit si cestu v jejich pološeru. Elektrické osvětlení jeskyní je však dostatečné na to, aby bylo vidět na cestu. Sejděte po vápencových schodech dolů, projděte po vinuté chodbě, a když se dostanete na rozcestí, odbočte doleva a znovu doleva – tam uvidíte chrám Uvedení Bohorodičky do chrámu. Na levé straně od vchodu se nachází relikviář Agapita Pečerského.
 
O zázracích, které se stávají s poutníky poblíž relikvií Svatého, můžeme napsat celé knihy, tolik existuje různých důkazů. Malý zázrak, který si může zažít každý je, jako by na ulici nebyla zima nebo mráz, vedle relikvií Agapita stoupá tělesná teplota a objevuje se nevysvětlitelné vnitřní teplo.
 
Může se stát, že celý tok turistů bude směrován napravo od vchodu, aby se zabránilo vytvoření zácpy lidí. V tomto případě projdete všechny jeskyně (do kolečka), a pak se dostanete do chrámu Uvedení Bohorodičky do chrámu. Naproti tomuto chrámu je místnost, kde se nachází 5 relikvií, z nichž jedna patří bohatýrovi, který opravdu existoval – sv. Ilji Muromcovi. Tam, na jedné ze stěn je freska se zobrazením Panny Marie (s „třetím okem“), která často zázračným způsobem roní myro.
 
Pravidla chování na území Lávry
Dolní Lávra je fungující mužský klášter se všemi vyplývajícími důsledky. Možná si vzpomínáte na rčení „do cizího kláštera se s vlastní ústavou nechodí“. Proto nezáleží, jestli jste věřící, ateista nebo monarchista - všichni by v teritoriu Dolní Lávry měli dodržovat stejná jednoduchá pravidla. Konkrétně: vypnutý mobilní telefon, v jeskyních a chrámech nefotit a nenatáčet (to lze provést na vyhlídkové plošině v Horní Lávře a v blízkosti většiny památek, ale hlavně venku, ne uvnitř). Chovat se potichu, kulturně. Vhodné oblečení pro ženy - šátek nebo čelenka na hlavě, dlouhá sukně, šaty nebo dlouhý kabát. Pro muže - do všech prostor Lávry vstupovat bez pokrývky hlavy.
V dnešní době ženy často chodí do kláštera v kalhotách. Nic se neděje - hned u vchodu do jeskyně si můžete propůjčit sukni. Pokrývka hlavy a sukně u žen vám pomohou vyhnout se nepříjemnému rozhovoru s mnichy, kteří v jeskyních udržují pořádek.
 
Při návštěvě jeskyní si všimněte, že se mnozí lidé dotýkají rakve s relikvií (rukou, čelem, rty). Proč to dělají? Jeden kněz dal velmi dobré srovnání. Přirovnal svaté s generátory energie. Jinak řečeno, svátost je akumulace božské energie. Svatí jí mají tolik, že ji mohou dávat jiným lidem, dokonce i skrze své ostatky. A když se člověk dotýká, jakoby se účastnil této svátosti a odnáší si s sebou částečku této božské energie.
 

Líbí se mi 59



Jak se dostat do Kyjevo-Pečerské Lávry - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 59
Podobné články:



Komentáře

richard peder 17.02.2017 21:37 Odpověď

http://schambala.cz/clanky/145:jak-se-dostat-do-kyjevo-peerske-lavry.html  


Roman 04.02.2017 19:18 Odpověď

Obrázok mapky už nie je dostupný, nemal by ho, prosím, niekto k dispozícii?



Zanechat komentář

Myšlenka dne

Pro duši, která je plna touhy, není nic nemožného.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"