Například: Dobré zprávy
HRANICE ODOLNOSTI LIDSKÉ PÁTEŘE

Jaká je tedy hranice odolnosti lidské páteře? Průměrná hranice odolnosti páteře staticky průměrného člověka je přibližně 350 kg. Je to ovšem různé pro jednotlivé části páteře Krční obratle vydrží zhruba 113 kg, hrudní 210 kg a bederní 400 kg. Pokud vezmeme v úvahu, že normální zátěž lidské páteře podmíněná váhou části těla, která je nad ní, je u krční páteře 50 kg, u hrudní kolem 75 kg a u bederní 125 kg, vyjde nám, že páteř by vydržela téměř třikrát větší zátěž!

Zátěž je důležitá věc. Jak se říká, pokud budete dostatečně dlouho, bezohledně a bez jakékoli péče jez­dit se svým autem, nakonec se vám rozbije. A následná oprava bude znamenat jen výměnu jedné nefungující části za jinou. Meziobratlové ploté­nky jsou vystaveny vlivům hmotnosti těla a rovněž také svalového tonusu, který působí na ploténky jako dodatečná zatěžující síla. Ta největší zátěž působí na bederní meziobratlové ploténky při poloze vsedě. Pokud u člověka s tělesnou váhou 70 kg působí na čtvrtou bederní ploténku při poloze vleže zátěž 20 kg, vestoje (nebo při chůzi) je to od 70 do 100 kg a při poloze vsedě už 140 kg a více! Právě to je jednou z hlavních příčin toho, že lidé, kteří více sedí a méně chodí, častěji trpí osteochondrózou.

 

S použitím materiálu z knihy Osteochondróza pro profesionálního pacienta prof. Igora Danilova

Líbí se mi 51HRANICE ODOLNOSTI LIDSKÉ PÁTEŘE - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 51
Podobné články:Zanechat komentář

Myšlenka dne

Život je nepředvídatelný a může se v něm přihodit ledacos, dokonce neuvěřitelné věci, které si ani nedovedete představit.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"