Například: Dobré zprávy
Existuje návod na šťastný život?

Určitě vás nejednou napadla otázka, jak je možné, že jsou mezi námi lidé, kteří mají neustále „kliku“. Už jako dětem jim jde každý sport, ve škole jsou zkoušeni jenom z látky, na kterou se o přestávce náhodou v rychlosti mrkli, po škole najdou skvělou práci, žijí vedle báječného partnera… A pak jsou tady ti druzí – smolaři, které provází jen samé nepříjemnosti, kteří si v životě musí vše tvrdě zasloužit.

Většina z nás – smolařů – se cítí životem podvedena a svůj tvrdý osud bere jako nespravedlnost, řada z nás se dokonce uchýlí i k emocím jako je závist vůči klikařům! Ale je tomu skutečně tak? Jsou štístkaři skutečně i šťastní? A je hojnost skutečným synonymem pro štěstí? Proč jsou tedy ordinace psychologů plné tzv. zelených vdov – tedy žen, které se dobře vdaly, jsou obklopeny přepychem a služebnictvem a slovo práce v jejich slovníku nenajdete?

V létě jsem navštívila s přáteli indonéský ostrov Jáva. Netušila jsem, jak mohou pouhé 2 týdny pobytu zde změnit můj život, můj pohled na svět… Na jedné straně všude kolem sebe spatřujete ochromující bídu, na straně druhé k vám ze všech stran přichází klid, láska a pokora. První dny, kdy jsem se setkávala na každém rohu s usměvavými a velmi šťastně vypadajícími lidmi jsem propadla podezření, že tito lidé museli požít nějakou omamnou látku z rostliny z místních pralesů. Nedalo mi to a začala jsem se opatrně po této záhadě pídit… Chápejte, přišla jsem ze země, kde být bezdůvodně šťastný je podezřelé a úspěch se neodpouští.

Bylo mi řečeno, že Indonésanům jejich víra nedovoluje projevovat negativní emoce. Ti, kteří tak činí, jsou považováni za spodinu společnosti! Zprvu mě to jako svobodomyslného člověka poněkud zarazilo, ale během několika dní jsem zjistila, že je ten jejich úsměv nakažlivý. A v tu chvíli mi to došlo – život je spravedlivý, protože všem bez rozdílu dal schopnost usmívat se a radovat ze života. To, jak se svým osudem člověk naloží, závisí jen na něm samotném. Nezáleží totiž ani tak na tom, co se vám děje, ale jaký postoj k tomu zaujmete! Vždy máte volbu – můžete být oběť, nebo vítěz! Radovat se bez podmínek a věřit, že vše dopadne dobře, je dle těchto lidí, žijících často na hranici bídy, jediný návod na šťastný život! To největší bohatství má totiž každý z nás v sobě, jen jsme na něj často kvůli všemu tomu materiálnímu přepychu a honbě za ním, zapomněli…

Brzy přijdou Vánoce. Určitě si ještě pamatujete ten krásný pocit dětského nadšení a radostného očekávání toho, co najdete pod stromečkem! Možná jste měli štěstí a někdy našli přesně to, po čem jste toužili, často ale došlo i na zklamání. Zklamání se ale mohlo překvapivě dostavit i záhy po tom, co byla vaše přání naplněna. Ano, lidé často po něčem touží a myslí si, že když to dostanou, budou konečně skutečně šťastni. Nejsou… Možná cesta, naplněná tou krásnou touhou a očekáváním, je právě to, co nám přináší štěstí, ne ten samotný cíl, nemyslíte? Pojďme brát náš osud jako trénink, dobrodružnou cestu, na jejímž konci nevíme, co skutečně najdeme, ale přesto nebo právě proto si to krásně užijeme.

Patřila jsem celý život spíš k těm smolařům, ale jsem za ty kotrmelce, co mi život přichystal, nyní neskonale vděčná! Jedině díky nim jsem se posunula dál a výš, jedině díky nim jsem na sobě začala pořádně makat a objevovat vnitřní krásu. Průšvihy se mi ani nyní nevyhýbají, ale beru je jako dočasnou lekci a snažím se je pochopit a poučit se z nich. Věřte, že nic se neděje jen tak. Každý průšvih vás má v životě něco naučit. Záleží jen na vás, jak s tím naložíte! Nenechte si nikým a ničím brát ten krásný vnitřní pocit radosti a těšte se z každého okamžiku, protože není obyčejných chvil! Zkrátka si navoďte permanentní sváteční náladu plnou radosti a nadšení z očekávaného báječného překvapení! A začnou se kolem vás dít zázraky.

A nezapomínejte ani na ty druhé! Často přes své ego opomíjíme skutečnou podstatu přátelství a lásky. V rodinách, mezi těmi nejbližšími, máme nesmyslné, často dlouholeté spory. Pamatujte, že nejtěžší je milovat lidi, kteří to právě nejvíce potřebují! Zapomeňte na svou pýchu a udělejte vy to první vstřícné gesto. Když to bude od srdce, určitě to druhá strana ocení! A pokud ne, tak budete mít alespoň hezký pocit. Vždyť není nic krásnějšího, než rozdávat lásku… bezpodmínečně!

Eva Svobodová, Praha

Líbí se mi 22Existuje návod na šťastný život? - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 22
Podobné články:Zanechat komentář

Myšlenka dne

Jen mě poslouchej, člověče, říkám ti pravdu, stejně jako ti není dáno vyhnout se smrti, tak ti také není dáno vyhnout se Božímu soudu.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"