Například: Dobré zprávy
CHRÁM BOŽÍ MOUDROSTI - HAGIA SOFIA SPOJUJE KŘESŤANY S MUSLIMY

Byzantský chrám Boží Moudrosti, v roce 537 slavnostně otevřený v zátoce Zlatý roh v Istanbulu a později přestavě­ný na mešitu, byl nejvyšší sakrální stav­bou na světě skoro tisíc let, i dnes patří k nejznámějším památkám vůbec.

Často se používá také název Hagia Sofia (řecky Ἁγία Σοφία, turecky Aya­sofya) – podle původních svatyní, místo nichž nechal byzantský císař Justinián po­stavit velkolepou baziliku.

Ta měla být třešničkou na dortu v rám­ci přestavby města, vznikly i nové paláce, podzemní nádrže, lázně, nemocnice. Teh­dejší Konstantinopol se totiž nacházel té­měř v troskách po pouličních nepokojích a drancování. Navržením a provedením stavby byli pověřeni architekti Anthémios z Trallu a Isidor z Milétu. Vládce jim ne­chal volné ruce a udělal dobře.

ZASTÍNIL DOKONCE I JERUZALÉM

Díky převratnému designu a pozoruhodně řešené kopuli vzniklo jedinečné dílo, poslední v pozdně an­tické architektuře. Když ho císař spatřil, v narážce na slavný chrám v Jeruzalémě nadšeně prohlásil: „Šalamoune, teď jsem tě překonal!“

Chrám Boží Moudrosti se na dlouhá staletí stal centrem východního křesťanství a chloubou Byzantské říše. Tu zcela zlikvidovali Osmané, posledním hřebíkem do rakve bylo v roce 1453 dobytí Konstantinopole sultánem Mehmedem II. a přejmenovaní na Istanbul.

FRESKY ZŮSTALY ZACHOVÁNY

Nový vládce byl sice na válečném poli krutý, ale zároveň inteligentní, umělecky založený, možná ho i uchvátila velko­lepost chrámu. V každém případě ho nezbořil, ale citlivě přebudoval na mešitu, krásné křesťanské mozaikové fresky místo zničení jen zakryl.

Díky tomu je lze dodnes obdivovat, jsou nově zrestaurované. Minarety, pilíř každého islámského svatostánku, nechal přistavět zvenku, takže nenarušil působivý pohled na klenbu. Ta totiž není podpírána sloupy, vypadá, jako by byla zavěšena v prostoru.

STAVBA SE PROMĚNILA V MUZEUM

Mešita se stala dominantou města, v roce 1617 ji možná trochu zastínila další, Modrá (na snímku), se šesti mina­rety, navíc se nacházaí skoro naproti. Patrně z toho důvodu ji v rámci velkých náboženských i společenských reforem v roce 1934 nechal Atatürk odsvětit a je z ní muzeum.

To byl výborný ná­pad, mohly být totiž odha­leny všechny umělecké skvosty, takže je možné vidět krásně kaligraficky vyvedený verš z Koránu vedle výjevu z Bible.Hagia Sofia v Turecku je díky tomu výjimečným místem, kde se setkávají dvě různé víry.

MODLENÍ JE PŘÍSNĚ ZAKÁZÁNO

Asi díky tomuto propojení sem míří mraky návštěvníků, přestože se platí dost vysoké vstupné; na rozdíl od mešit, kam je vstup zdarma, jelikož stále slouží i jako modlitebny.

V Hagii Sofii je však modlení zakázá­no, což platí pro křesťany i muslimy – bdí nad tím hlídači. Zákazu se musel držet rovněž papež, který stavbu, jež je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO, před několika lety navštívil.

Dostatek denního světla během prohlídky zajišťuje čtyřicet oken pod hlavní kupolí, i mnohá další. Na podlaze jsou ornamentální mramorové mozaiky, na stěnách i klenbách obrazové, s bib­lickými náměty. Je tu také 107 mram­orových sloupů. To, že mnohé pocházejí ze starořeckých chrámů z Efesu a Baal­beku, jen podtrhuje multikulturnost místa…

 

http://magazin.travelportal.cz/chram-hagia-sofia-istanbul/

 

 

Líbí se mi 33



CHRÁM BOŽÍ MOUDROSTI - HAGIA SOFIA SPOJUJE KŘESŤANY S MUSLIMY - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 33
Podobné články:



Zanechat komentář

Myšlenka dne

V životě je mnohem důležitější kvalita prožitých okamžiků, než nesmyslná léta existence.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"