Například: Dobré zprávy
Bůh mezi námi... z vlastní zkušenosti

Je sobota, za oknem se rýsuje krásný jarní sluneční den, a přestože je na budíku sotva šest, já už jsem vzhůru. Před sebou mám cestu do Valašského Meziříčí, kde má centrálu Zastupitelství Mezinárodního společenského hnutí AllatRa. Za oknem spatřím květy posetou třešeň, na kterou se slétly už první včelky, kterým k práci prozpěvuje celý kosí sbor na nedalekém smrčku. Po trávě se kutálejí kapky ranní rosy jako malé diamanty. Pro některé mé přátele jsem blázen – místo toho, abych si pospala, přečetla si knížku, zrelaxovala na této kouzly zalité zahradě…jedu přes půl republiky, abych tam s ostatními „blázny“ nahrávala dabing, natáčela reportáže, psala scénáře, učila se titulkování a další dovednosti, o kterých se mi dříve, při mých technických (ne)schopnostech ani nesnilo. Ráda bych jim to vysvětlila, ale to, co tam zažíváme s mými přáteli, se slovy zkrátka předat tak úplně nedá. A tak vždy jen pokrčím rameny a řeknu: „Pojeďte a uvidíte☺“.

Cesta, při poslechu nového pořadu o Duchovní Blahodati (allatra.tv/cs), uběhla rychle, přivítání s přáteli bylo vroucí a láskyplné. Tolik se nás zase sešlo! A kolik nových tváří a dokonce i ze zahraničí! Tak krásně se se všemi povídá, jako s rodnými. Čas ale tak neúprosně plyne… 

                                       

Najednou mě popadla obrovská touha něco tvořit, nahrávat, nadabovat a tak strhávám pár lidiček kolem sebe a jdeme do studia. Hledá se počítač, nefunguje mikrofon, není, kdo by obsluhoval program, lidé se obávají, že dabing nezvládnou… Já toto vše ale nevnímám, vidím spoustu báječných nadaných lidí, se kterými mám příležitost strávit jedno krásné sobotní odpoledne při tvůrčí činnosti.

A tak se vše najednou nachází – někdo si vzpomněl, že má ještě s sebou jeden mikrofon, přichází povolaná osoba na obsluhu programu a zájemců už je plné studio. Sláva, jdeme na to. Jsou tady Češi i Slováci… jak budeme dabovat. No, přeci najednou, chvíli tak a potom zase tak. Skvělé! Rozdává se text.

Někdo je třeba na úvodní slovo, pak je tam obtížný úsek – rychlý dabing Aničky Dubrovské… "Evi, to si vezmeš určitě ty, viď, už ji máš zmáknutou“, ozývá se.  Ano, dabovat tento hlas je vždy pro mne čest a je pravdou, že už jsou to pro mne známé „vody“… Ale v tom se slyším, jak odmítám s tím, že dáme šanci jiným. Beru si pomocnou práci – kontrolovat text. Ostatní si rozebírají role a já si najednou pomyslím, zda jsem udělala dobře, zda to nějaký nováček zvládne, je to důležitý pořad, mělo by to být kvalitně odvedené… Dost! To dají!

Začíná se dabovat. Pro některé je to skutečně první zkušenost. Pohlcuje je tréma, plete se jazyk, stahuje se hrdlo. Vědomí mi nabízí, že každý máme vlohy k něčemu jinému, že to nemá smysl. Dost! Ti lidé sem přišli, zatoužili tvořit. Pokud je nyní odvoláme, už se nikdy nezbaví toho strachu číst, či mluvit před ostatními. Navždy se mohou uzavřít. Budou se cítit špatně, budou to vnímat jako selhání! Jsme přeci jedno! Co dělat?!

dabing  Snímek obrazovky (65) 

„Co pomáhá tobě?“, ptám se sama sebe. Humor, přijetí, pohoda. No, ano! Musí se vytvořit atmosféra, kde nebude vůbec prostor pro obavy a strach. Začínám s humorem vyprávět o svých krkolomných začátcích při dabování, o tom jak dodnes se mi plete jazyk u některých slov, názorně předvádím, jak se zamotávám na základní zkratce MSH. Uklidňuju je, že čas vůbec nehraje roli, ať nespěchají, ať nejedou na výkon, ať se nesoustřeďují na výsledek, ale užívají si samotný proces. Ať si hrají se slovy, jako si umí hrát děti při každé činnosti, ať s dětskou zvídavostí zkoumají svůj hlas, ať se ponoří do děje, naladí se na daného člověka, kterého dabují, cítí tu krásu, o které mluví…

Celý tým chválí, povzbuzuje, někdo se objeví vepředu a rozesmívá, když hlas působí vážně, jiný diriguje šňůrkami od bundy do patřičného rytmu. Jsme tým! Jsme jedno! Druhý člověk je pro nás minimálně stejně tak důležitý, jako my sami! Nikdo tady není za sebe. Prožíváme úspěch toho druhého s větší radostí než své úspěchy, přijímáme druhého člověka takového, jaký je, a žasneme nad jeho schopnostmi, nad jeho „nedostatky“, jinotaji. Odlišnosti nejsou pro nás bariérou mezi námi, ale tím, co nás fascinuje, obohacuje a ještě více sbližuje.

A najednou je to tam! Krásný hlas, plný lásky, něhy a přitom síly. A já vidím před sebou nejen povedený dabing, ale přerod člověka v otevřenou Osobnost, která je nyní na vlně Lásky. A v tom mi to došlo! Tady dnes nešlo o dabing, ale o partnerství, spolupráci a procítění skutečné jednoty. Po dnešku už vím, že ne každý z nás má talent na něco, ale  pokud se otevřeme a necháme skrze sebe tvořit Jeho, tak můžeme být užiteční v jakékoli činnosti. Děkuji za tuto zkušenost, která i mne hodně dala a naučila.

Našla jsem mnohem větší potěšení v radosti druhých z jejich úspěchu, mnohem více jsem si užila pozici neviditelné podpory ostatních. Pochopila jsem, že je jedno, co kdo dělá, nikdo tady není za sólového hráče, jsme jeden tým! Radost druhého člověka je i mou radostí, stejně jako strachy a obavy druhého mne nemohou nechat chladnými. Bylo nádherné vidět, jak se jeden staral o druhého, s jakou láskou a upřímností se zajímal o ty kolem, jakou nepředstíranou radost jsme všichni prožívali při sebemenším povedeném krůčku každého nováčka! Jakoby nás neviditelná nitka protkala a vytvořila jedno plátno. Toto je skutečná Láska, takto vypadá opravdové přátelství!

Přijeďte a uvidíte!

Na setkání tentokrát se mnou byla i dcera. Večer mi nečekaně položila otázku: „Mami, a to je mezi námi nyní Bůh?“ „Jak to myslíš?“, nechápala jsem. „No, když cítím nyní tu lásku mezi námi… a Bůh je láska… tak je nyní Bůh mezi námi“. Měla pravdu, Bůh je v každém z nás, a když se mu otevřeme, cítíme ten láskyplný proud mezi námi…To, co nás může spojit, to, co tady zůstane navždy, ať už tady budeme či nikoli…

 

S Láskou Eva Hronová

Líbí se mi 52Bůh mezi námi... z vlastní zkušenosti - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 52
Podobné články:Komentáře

Michaela 18.08.2018 17:53 Odpověď

Jednoducho nádhera ❤️Zanechat komentář

Myšlenka dne

Hlupákovi skládej hold za pochopení, chytrému je hloupé nepochopit.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"