Například: Dobré zprávy

Věděli jste, že...

…slavní intelektuálové starověku, jako Cicero, Quintilian nebo Seneca starší, využívali a vyučovali paměťovou techniku, která úzce souvisela s jejich ohromnými rétorickými schopnostmi. Tato velmi rozšířená metoda pamatování si byla užitečná například při ukládání projevů, které pak rétor dokázal bezchybně přednést. Náročně vykonstruovaný a zapamatovaný projev pak posluchačům připadal jako spontánní přednes. Podobné proslovy neuvěřitelně působily na auditorium. (Cicero to popisuje ve svém velkém díle „De oratore“). Metoda loci (z lat. locus = místo) používaná klasickými rétory byla tehdy natolik významná, že se o ní hovořilo jako o metodě metod (memorica technica).

Čtěte více


Léky neléčí osteochondrózu

Je důležité mít na paměti, že léky neléčí osteochondrózu, ale jen dočasně ulevují od bolesti. Užívají se především jako určitá „první pomoc“ proti silným bolestem. Nenechte se nalákat na to, že když jednou absolvujete medikamentózní léčbu, zbavíte se jednou provždy bolestí páteře. Na světě neexistují a existovat nemohou léky, které by zastavily degenerativní proces, a tím spíš vyléčit meziobratlovou ploténku, která trpí destruktivními změnami! Proč? Jednoduše řečeno proto, že lék představuje chemický vliv...

Čtěte více


Recept na štěstí pro každý den

Co je to štěstí a jaké cesty k němu vedou? Jedním z nejčastějších vysvětlení je, že štěstí je pocit osobní spokojenosti, spokojenosti se svým životem. Ale tento pojem je velice relativní a každý si pod ním představuje něco jiného. Říká se, že štěstí má mnoho tváří. Každý člověk je unikátní a jedinečný, s vlastními hodnotami a názory. A proto se snaží najít svoje štěstí na základě tisíce okolností a příležitostí, které mu život daruje.

Čtěte více


Zdravý spánek

Spánek je odpradávna považován za něco mimořádně důležitého a rozhodujícího. Dodnes se říká „vyspíme se na to“ nebo „ráno je moudřejší večera“. Mnoho lidí věří, že ve spánku nás může ledacos dobrého napadnout a spasit nás. Spánek je neoddělitelnou a nutnou součástí života každého člověka. Pro většinu lidí znamená spánek v každodenním 24hodinovém rozvrhu čas klidu, odpočinku a čerpání energie do dalšího dne.

Čtěte více


Celostní medicína

Lidstvo je po celou svoji historii provázeno touhou po trvalém zdraví jako základní životní hodnotě. To nám nabízejí nejen reklamy na stále nové a stále zázračnější léky, ale o stejné zdraví a vyřešení všech potíží vedou boj všechny alternativní podoby medicíny.

Čtěte více


Otázky k Bódhisattvovi: Co je podstatou reinkarnace?

Úlohou celého lidstva stejně tak jako každého jednotlivce je osvobodit se od iluze materie a duchovně se probudit.

Čtěte více


Cesta za poznáním: Jak najít tu správnou?

Dnešní doba nabízí nepřeberné množství směrů, metod a kurzů v oblasti sebepoznání a seberozvoje. Výběr je skutečně ohromný. A tak jedni se rozhodnou pro meditaci nebo jógu, druzí řídí svůj život podle principů Feng-Shui, jiní zase vidí smysl v praktikování technik, které rozvíjejí fenomenální možnosti těla atd. Tento seznam může být nekonečný. Ale podstata každé činnosti je vždycky jediná – všechno, co děláme, by mělo kvalitativně zlepšovat náš život.

Čtěte více


Bedřich Kočí: Práh mezi světy

  • 15.05.2013
  • 0
  • 10
  • 1471

Sbírka Pavlových rozprav o věcech pozemských i věčných Po letech přemýšlení a hledání Věčné Pravdy dočkal jsem se chvílí, kdy soustředěné ticho kolem mne a klid ve mně rozhrnoval přede mnou oponu tajemna. ...Tak vznikly tyto rozpravy, v nichž nikdo nehledej vědeckých poznatků. Přijímej je jako projevy srdce, chápej je každý jen svým citem, který je také diktoval. Nejsou to úvahy rozumářské. Jsou to pouhé poznatky duchovní, odposlouchané tóny vnitřního hlasu. Mnohé z těchto poznatků vynořily se jako netušené inspirace na samotném pódiu přednáškovém. Mají jediný úkol: probudit duše lidské ze spánku hmotařského života k jitřnímu Svítání poznání Pravdy Věčné a k duchovnímu životu, vybudovanému na lásce. Proto neříkejte – ne – dokud jste nečetli. Nemusíte ani říkati – ano – až přečtete. Přemýšlejte. Miliony cest vedou k poznání jediné Pravdy nadevším.“

Čtěte více


Celý svět je jeviště

„Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci: mají své příchody a odchody; za život každý hraje mnoho rolí v sedmero aktech...“ William Shakespeare Člověk, stejně jako každý herec, zůstává nespokojen se svojí rolí a sní o nové, ve které by měl mnohem důležitější úlohu. Ale ať dosáhne čehokoli, zdá se mu, že tu hlavní roli ve svém životě zatím ještě nesehrál.

Čtěte více


Laserová nukleotomie výhřezu meziobratlové ploténky

V současné době léčení výhřezu meziobratlové ploténky za pomoci laseru neboli laserové nukleotomie je považováno za jeden z nejmodernějších a nejšetrnějších způsobu léčby této nemoci. Zkusme společně zapřemýšlet nad podstatou této metody. Po opracování meziobratlové ploténky laserem, jako odpověď na termoporanění tkání, dochází k hyperhydraci. Ploténka jakoby zevnitř otéká, nabobtnává. Na začátku to vede k pocitu, že se ploténka intenzivně uzdravuje, ale ve skutečnosti...

Čtěte více


Věděli jste, že...

... rezonanční terapie je známá zhruba 5000 let? Masáže využívající znělý zvuk mís a šálků, jejichž obdoba je známá z buddhismu, vycházejí z předpokladu, že znělý zvuk a rezonance působí na tělo specifickým způsobem. Tato metoda našla hojné využití v indickém léčebném umění. Znějící mísy a šálky jsou známy i v Japonsku, Číně, na Tchaj-wanu, v Himálaji.

Čtěte více


Olejkáři a šafraníci

Lidové léčitelství na Slovensku má své hluboké tradice. Z historických dokladů se dozvídáme, že již od 16. století v hornatých částech Slovenska působili slovenští olejkáři. Nejvíce jich bylo v Turci, ale známí byli i v Pováží, Oravě, Liptově či na Spiši. Obyvatelé těchto krajů znali velké množství léčivých rostlin. Věděli jak je využít k léčení mnoha nemocí, ale znali také i různé způsoby jejich zpracování a konzervování. Když pak přišli v 17. století do Kláštora pod Znievem jezuité, kteří zde otevřeli jezuitskou lékárnu, tak se slovenské olejkářství ještě zintenzivnilo a svého vrcholu dosáhlo v 18. a 19. století. Slovenští olejkáři se svými oleji a mastičkami byli známí v 19. století v celé Evropě a na mnoha místech Asie. Ještě začátkem 20. století olejkáři prodávali své výrobky daleko za hranicemi Slovenska. V Turci bylo olejkářství rozšířeno asi ve 40 obcích, například pouze v Kláštore pod Znievom působilo v 18. století až 113 rodin, které se tím zabývaly. Na mnoha místech se touto činností zabývaly celé obce.

Čtěte více




Myšlenka dne

Moudrost je bohatstvím duše, nikoli věku.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"