Například: Dobré zprávy
 TRAKCE PÁTEŘE: Dočasná úleva a iluze uzdravení

V traumatologii je metoda trakce v případě čerstvých vykloubení a zlomenin kostí opravdu velmi efektivní. Jedním z nedostatků trakční metody v případě zlomeniny kosti je dlouhodobá nucená imobilizace pacienta, která se negativně odráží na jeho celkovém stavu. Nicméně aby kost správně srostla, stojí za to vydržet dočasné nepohodlí.


 Pokud však v traumatologii při léčbě zlomenin má metoda trakce své opodstatnění, pak dle zkušeností z praxe při léčbě degenerativně dystrofických procesů páteře (tím spíše jsou-li komplikovány protruzemi nebo vyhřezlými meziobratlovými ploténkami) jsou trakční metody léčby nejen neefektivní, ale navíc zesilují a urychlují degenerativní procesy. Rád bych vás upozornil na to, že užití metody trakce při léčbě osteochondrózy páteře je ve vědeckých kruzích dodnes sporné a existuje k němu mnoho zcela zásadních výhrad. 
 
V reklamách propagujících trakční metody léčby páteře je často tučným písmem zvýrazněna část věty: „v prvé řadě za účelem odstranění bolesti“, aby pacient náhodou nepřehlédl hlavní chyták nalíčený na jeho psychiku. Taková propagace že vede člověka k tomu, aby se zaměřil na projevy onemocnění páteře a příliš se nezamýšlel nad příčinami jeho vzniku a tím spíše ani nad dalšími důsledky takovéto „efektivní léčby“. Podívejme se podrobněji na to, co je to trakce páteře, jakým způsobem při ní dochází k dočasnému odstranění bolesti a jaké má další následky.
 Během trakce dochází k procesu, při kterém se v první řadě roztahují meziobratlové klouby páteře zvláště v jejich nejpohyblivějších částech, tedy v krční a bederní části. A jaké změny při tom bezprostředně probíhají v meziobratlovém segmentu? Při trakci dochází ke zvýšení zátěže na příliš roztažené zadní části fibrózního prstence meziobratlové ploténky. A jak si jistě pamatujete, právě tyto části fibrózního prstence jsou nejvíce náchylné k tvorbě výhřezu. Trakce jako taková přispívá ke vzniku mikroskopických mezírek a k tvorbě mikroskopických trhlin (předzvěst výhřezu ploténky) v zadních nebo šikmých částech fibrózního prstence.
 
 Odborníci vychvalující metodu trakce v reklamních brožurách popisují, že díky této metodě se zvětšuje výška ploténky a meziobratlového otvoru, prostor pro procházející míšní kořeny (nervy) se rozšiřuje, zlepšuje se mikrocirkulace, klesá městnání venózní krve (otoky) v kořenech. A je to opravdu tak. Jenže už nějak zapomínají upozornit na to, že k tomuto dochází pouze během trakce, tedy dokud jsou meziobratlové klouby roztaženy. Po ukončení trakce se pohybové segmenty páteře zasažené degenerativně dystrofickým procesem navracejí do téhož patologického stavu, v jakém byly i před začátkem trakce. Jen s tím rozdílem, že poté je fibrózní prstenec meziobratlové ploténky poškozen.
 Trakce pouze napomáhá vzniku výhřezu meziobratlové ploténky! Kromě toho během ní dochází k poranění synoviálních obalů meziobratlových kloubů v důsledku jejich přílišného roztažení. Protože je synoviální obal bohatě vybaven receptory neboli nervovými zakončeními, není překvapivé, že pacient během této procedury může v některých případech (například je-li přítomna spondyloartróza) pociťovat bolesti a diskomfort. Ale pokud člověk netrpí takovými komplikacemi, jakou je například již zmíněná nemoc, pociťuje často po této proceduře dočasnou úlevu. Proč k tomu dochází?
 Metoda trakce v některých případech opravdu přináší pacientovi krátkodobou úlevu, ovšem je pravda, že poté nevyhnutelně následují vážné komplikace. O tom se však samozřejmě obvykle mlčí.
 
 Proč procesy probíhající během trakce páteře podporují iluzi „úlevy“? 
Za prvé, při přílišném roztažení meziobratlových kloubů dochází k jednorázové dekompresi foraminálních otvorů, což vede k dočasnému pocitu úlevy od bolesti. Nicméně když je trakce páteře ukončena, meziobratlové klouby se navracejí do obvyklé polohy. Jedná se o prostý fyzikální zákon. Když tedy člověk po této proceduře přechází do vertikální polohy (postaví se na nohy), bude na něj tak jako dřív působit stejné zatížení.
 
 Za druhé, na kloubních plochách meziobratlových kloubů se nachází velké množství receptorů. V průběhu degenerativního procesu jsou receptory v daném segmentu páteře jedny z prvních, které vysílají signály o poškozeních. Jako odpověď na takový signál spouští organismus celý ochranný program s cílem „znehybnit“ pohybový segment páteře na dobu, kdy budou v poškozené části působit adaptivní a ochranné mechanismy. Vznik bolesti tak neumožňuje zatěžovat poškozené části páteře. Během procesu trakce dochází i k tomu, že receptory začínají vysílat signál o změně podmínek a působení ochranných mechanismů v poškozeném segmentu je organismem zastaveno. Dostavuje se pocit úlevy od bolesti. Nicméně ona úleva, jak už jsem uvedl, je jen dočasná. Jakmile je procedura trakce ukončena, staré problémy se vracejí a to v ještě horší podobě.
 
 Trakce je v případě protruze a výhřezu meziobratlové ploténky nanejvýš škodlivá, protože napomáhá k její další extruzi. Je důležité vědět, že jakékoli metody trakce neboli roztahování páteře v případě degenerace meziobratlové ploténky vedou k tvorbě výhřezu. A v případě již vyhřezlé meziobratlové ploténky se pak výhřez ještě více vyklenuje. Proto ať už zní reklama na trakci páteře jakkoli zajímavě a ať už se k tomu používá jakéhokoliv zařízení, podstata této metody zůstává stejná.
 překlad ze zdroje: http://vertebrolog.com/
 
Knihu  Osteochondróza pro profesionálního pacienta od prof. Danilova lze objednat na http://www.ibisbooks.cz/ 

Líbí se mi 34



TRAKCE PÁTEŘE: Dočasná úleva a iluze uzdravení - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 34
Podobné články:



Komentáře

Robert 08.07.2019 00:55 Odpověď

Pane Romane pokud by to šlo kontakt na toho člověka na ten systém SM je mi 59 let mám silně opotřebené plotýnky s minulého zaměstnání a ty se pohybují jak chtějí mám 5 vyhřezlých plotének 4 až 6mm z toho 4 do mišního kanálku už jsem zjišťoval jestli někdo v ČR dělá něco takového jako profesor akademik Danilov ale jsem nic nezjistil takže v ČR asi nikdo tímto systémem neumí léčit.


Marie Šímová 08.01.2019 18:45 Odpověď

Dobrý den. Nyní je mi 72 let. V poslední době mám značnější potíže s bederní páteří. Obdobné,  ba ještě intenzivnějsí bolest jsem měla cca ve 25 letech. Tehdy mě poslali na frakci, která mi doslova strašně moc pomohla, dalších 30 let jsme neměla vůbec žádné potíže s páteří. Až zas v posledních letech, ale hlavně teď, v posledních týdnech. Marně se nyní sháním po nejaké metodě, která by mi pomohla aspoň zčást tolik, jako tenkrát trakce. Za případnou odpověď děkuji. Zdravím, M. Simová


→  Roman 20.01.2019 22:26 Odpověď

Dobrý deň, existuje v česku cvičenie SM systém, ktorý dokáže u trpezlivého a snaživého pacienta vyliečiť bez operácie aj herniu disku (výhřez ploténky). Je to rehabilitačné, terapeutické cvičenie. Môžem Vás spojiť s človekom, ktorý s tým má skúsenosti.


→ →  Helena Semanova 17.02.2019 11:51 Odpověď

Prosím o kontakt na osobu v Bratislave, ktorá má skúsenosti s cvičením SM pri bolestiach chrbtice a hernie disku, ako uvádzate v odpovedi na dotaz pani Marie Šímovej zo dňa 20.1.02019 .



Zanechat komentář

Myšlenka dne

Dokud v duši žije láska, pak je odloučení nemožné.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"