Například: Dobré zprávy
Rady pro práci na počítači
Velká část uživatelů počítačů trpí bolestmi rukou. Někoho trápí zápěstí, ale ještě častěji se objevují problémy s předloktím, rameny, šíjí a bederní páteří. Postiženi jsou nejenom počítačoví „veteráni“, ale už i děti. Nepotvrdila se však domněnka o zvyšujícím se počtu případů takzvaného syndromu karpálního tunelu, což je bolestivé zduření šlach ohybačů dlaně, které měla mít na svědomí práce na počítačích. ČTK to sdělil lékař Karel Nešpor.
 
Pro zápěstí je šetrnější poloha klávesnice naplocho na podložce, tedy s nezdviženou vzdálenější stranou. K psaní je vhodné používat jen nezbytnou sílu. Vynakládání nadbytečné síly při práci s klávesnicí zhoršuje průběh potíží v oblasti rukou. Zápěstí by se nemělo ohýbat vzhůru ani vychylovat do stran.
 
Celková doba práce s počítačem by během jednoho pracovního dne neměla zabrat více než tři čtvrtiny pracovní doby. Někdo sází na krátké přestávky. Jiné prameny doporučují přestávky na deset až 20 minut každou hodinu nebo na pět minut po 20 minutách práce s počítačem. Nešpor navrhuje zařadit do přestávky nějakou formu cvičení. Pomáhá i opatrné povytahování, promasírování a vytřepávání zápěstí za pomoci druhé ruky. Procvičovat je třeba také krk a svaly kolem lopatek.
Ten, kdo píše na počítači, by měl mít ruce v teple a nepracovat v průvanu. Podle Nešpora jsou na tom i u počítače lépe nekuřáci, protože nikotin stahuje cévy a zhoršuje prokrvení.
Důležité je správně sedět. Předchází se tím únavě i bolestem a zlepšuje se soustředění. Ten, kdo správně sedí, dokonce i lépe dýchá. Dýchání nedbale sedícího člověka se často odehrává spíše v hrudní než v břišní oblasti a přetížené svaly v horní části hrudníku, které se upínají na krční páteř, mohou působit bolesti. Dobré držení těla při sezení také zlepšuje krevní oběh v rukou a snižuje se riziko problémů se zápěstími. Okraj sedací plochy nesmí tlačit na zadní stranu kolena, aby neomezoval oběh krve v nohou.
 
K častým obtížím při práci s počítačem patří i slzení očí, zraková nepohoda a poruchy zraku. Oči jsou unavené, podrážděné, zčervenají a vidění může být rozmazané a dvojité.
Upřený pohled bez mrkání vede k vysychání spojivek. Z hlediska očí je nejvýhodnější, když pohled směřuje mírně dolů, ale příliš nízko umístěný monitor může vést k špatnému držení krku a páteře a působit jiné problémy.
 
Užitečné mohou být oční kapky. Pokud nejsou k dispozici, pomůže opláchnutí očí studenou vodou. Dobře dělá podle Nešpora i vychladlý sáček čaje nebo máty na zavřená víčka. Je také možné používat oční cviky, které procvičí okohybné svaly a zlepší krevní oběh v okolí oka.
Oko dráždí i odlesky na obrazovce a v jejím okolí, zejména v dolní části zorného pole. Zdrojem velkých problémů mohou být při práci s počítačem kontaktní čočky, proto je lepší používat brýle.
Oční lékař může předepsat speciální brýle pro práci s počítačem, protože vzdálenost obrazovky od očí je větší než vzdálenost od papíru při čtení a menší než by odpovídalo brýlím na dálku. Potíže zhoršují i drobné oční vady, které se projeví až při zvýšené zátěži.
Je dobré občas zavírat oči alespoň na tři vteřiny, případně tu a tam rychle zamrkat a pak nechat na chvíli oči zavřené. Vhodné je chvílemi se dívat do dálky. Existuje dokonce program, který připomíná pracovníkovi, že má zamrkat.
Na monitoru ani v jeho okolí by neměl být prach. Elektricky nabité prachové částice mohou dráždit spojivky i pokožku. Z téhož důvodu by se zejména v okolí monitorů nemělo kouřit.
 

Líbí se mi 9Rady pro práci na počítači - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 9
Podobné články:Zanechat komentář

Myšlenka dne

Hlupákovi skládej hold za pochopení, chytrému je hloupé nepochopit.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"