Například: Dobré zprávy
Poklady v detoxikační kuchyni
Současný způsob života velmi zatěžuje náš organismus a vyvádí ho z jeho přirozené rovnováhy, s kterou jsme přišli na svět. Největšími rizikovými faktory pro naše zdraví jsou stres, špatná životospráva, kouření, alkohol, medikamenty, nedostatek pohybu a kyslíku.
 
 Detoxikační potraviny jsou potraviny, které pročisťují orgány trávicího systému a ty pak lépe pracují. Detoxikaci můžete nejlépe dosáhnout prostřednictvím zásadotvorného stravování a s pomocí detoxikačních produktů. Při detoxikaci dochází v prvé řadě k pročištění jater, což je jeden z největších a nejvíce zatěžovaných orgánů. Důležitou funkcí jater je totiž zachycování a zpracování toxinů. Toxiny se do těla mohou dostat ve formě chemikálií z ovzduší, ale nejvíce se uvolňují jako odpadové látky z jídla, které konzumujeme. 
Detoxikační potraviny pomáhají eliminovat tyto toxiny následujícími způsoby: čištěním krve, neutralizací toxinů a cholesterolu za pomoci žluče a rozložením toxinů taktéž za pomoci žluče, což vede k jejich eliminaci z těla. Tím umožňují játrům lépe vykonávat jejich funkci. Detoxikační potraviny by měly obsahovat látky, které napomáhají vyčistit játra od toxinů, které se v nich usadily. Měly by proto být bohaté na vitaminy B, C, E, A a vlákninu, jejíž přítomnost ve stravě je naprosto nezbytná pro účinnou detoxikaci střev. Pravidelná očista organismu cílenými detoxikačními potravinami neblahé důsledky našeho nezdravého životního stylu zmírňuje. Některé potraviny mají velmi pozitivní zdravotní a čistící účinky. Stačí je jen pravidelně zařazovat do našeho jídelníčku. Pojďme se na některé z nich podívat.
 
 Zázvor. Kořen zázvoru stimuluje cirkulaci krve – tudíž napomáhá filtrovat toxiny z těla a eliminovat je mimo jiné i prostřednictvím tekutin ve formě potu a moči. Vyznačuje se také antioxidačním účinkem.
 
 Česnek. Je přírodní prostředek, který čistí krev a snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Také z ní odstraňuje tuky. Snižuje krevní tlak a je považován za efektivní detoxikační potravinu. Detoxikačního účinku dosáhnete, jestliže přidáte 4 až 5 stroužků syrového česneku do vašeho jídla. Česnek obsahuje hodně metioninu a cysteinu, což jsou esenciální aminokyseliny, které chrání játra tím, že jim pomáhají produkovat žluč, která pak odstraňuje z těla toxiny rozpustné v tucích.
 
 Koriandr. Byl vědci testován a uznán pro jeho schopnost odstranit z těla nadbytečné minerály. Koriandr umí z lidského těla efektivně eliminovat toxické kovy, jako jsou olovo, rtuť a hliník. Za účelem detoxikace byste jej měli přidávat do vašich pokrmů.
 
 Olivy. Obsahují vysoce cenné mastné kyseliny, vitaminy A, B1, B2, B6, kyselinu folátovou, vitamin C a E, minerály draslík, hořčík, vápník, fosfor. Olivový olej podporuje správnou činnost žlučníku a snižuje cholesterol. 
 
Bílá a černá ředkev. Velmi účinně odhleňuje a detoxikuje. Podporuje žlučník, zažívání a kvalitní látkovou výměnu. Obsahuje vitamin C, minerály a enzymy. 
 
Avocado. Je bohaté na nenasycené mastné kyseliny, draslík, vápník, železo a obsahuje silný antioxidant vitamin E.
 
 Rukola. Jde o listovou zeleninu s hořkou chutí, díky které velmi pozitivně ovlivňuje zažívací činnost. Je známá vysokým obsahem vitaminu C, vápníku, draslíku, zinku a jodu a beta – karotenu, který společně s vitaminem C je silný antioxidant.
 
 Čekankový puk. Vynikající zelenina s nahořklou chutí. Aktivuje játra a žlučník, silně detoxikuje. Pomáhá při odvodňování organismu.
 
 Hlíva ústřičná. Houba, která je u nás běžně k dostání. Silně posiluje imunitu a je velmi vhodná pro diabetiky. Je bohatá na esenciální aminokyseliny. Je to účinná prevence proti arterioskleróze, srdečním a oběhovým chorobám, vysokému tlaku, dně. Má velmi silné detoxikační schopnosti.
 
 Naklíčená semena. Dobrý výběr naklíčených semen dnes nabízejí markety, například naklíčenou čočku, mungo, řeřichu, naklíčená semena ředkvičky nebo brokolice. Obsahují velké množství enzymů, esenciálních aminokyselin. Obsahují stonásobně vyšší dávku vitaminu C než citrusové plody. 
 
Řasy. Jsou přímo minerálovou bombou. Obsahují až 41 minerálů, především vápník. Díky speciálním kyselinám mají silně detoxikační účinek při vylučování těžkých kovů z těla. Z mořských řas je velmi vhodná pro kuchyňské využití do polévek, salátů či koktejlů řasa Wakame. 
 
Miso. Je dochucovací pasta vyrobená ze sójových bobů. Vedle vysokého podílu aminokyselin obsahuje živé bakterie (probiotika) pro zdravou střevní mikroflóru. Kromě toho obsahuje také vitamin B12, který se většinou vyskytuje pouze v živočišných produktech. Působí bazicky (zásadotvorně), podporuje trávení a imunitu a má silné detoxikační účinky. Miso pastu je vhodné přidávat do polévek ke konci přípravy. Polévku velmi kvalitně ochutí. Chuť je podobná bujónu.
 
 Zelenina. Obsahuje velké množství chlorofylu, který je nejen užitečný k lepšímu trávení tuků, ale má pro lidské tělo i řadu jiných blahodárných účinků. Zelená listová zelenina navíc obsahuje vitamin E potřebný k ochraně jater. Cibule, fazole a růžičková kapusta obsahují metionin a cystein, které taktéž chrání játra. Zelená listová zelenina, růžičková kapusta, brokolice, ale i květák, cibule a červená řepa jsou doporučovány jako detoxikační potraviny.
 
Syrové ovoce. Obsahuje vysoký podíl vlákniny. Ovoce jako ananas, mango, jablka, pomeranče, hrušky, grepy a broskve obsahují velké množství prospěšných látek, jako například vitamin C, beta karoten a antioxidanty, důležité pro účinnou detoxikaci organismu. 
 
Tolik zdraví se skrývá v uvedených potravinách. Byla by veliká škoda, tyto tak důležité potraviny přehlížet! Stačí si jen na ně zvyknout a naučit se s nimi v kuchyni pracovat. Nebojte se experimentovat, protože příprava pokrmů je jeden veliký experiment. Všechny tyto kulinářské pokusy by měly mít dvě věci společné a to výbornou chuť a pozitivní zdravotní účinek. 
 
autor: Mgr. Ivana Stenzlová http://www.celostnimedicina.cz

Líbí se mi 4Poklady v detoxikační kuchyni - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 4
Podobné články:Zanechat komentář

Myšlenka dne

Moudrost je bohatstvím duše, nikoli věku.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"