Například: Dobré zprávy
Meditace zvyšuje kvalitu našeho života

Osmitýdenní meditační program vede ke změřitelným změnám v oblastech mozku spojených s pamětí, vlastními pocity, empatií a stresem. Uvádí to studie týmu v Massachusetts General Hospital (MGH). „I když v praxi je meditace spojena s pocitem klidu a fyzickou relaxací, odborníci již dlouho tvrdí, že meditace má také psychické výhody, které přetrvávají po celý den,“ říká Sara Lazar, Ph.D., z Psychiatrického MGH Neuroimaging programu. „Tato studie ukazuje, že změny ve struktuře mozku můžou být základem některých z těchto zlepšení.“ Pro aktuální studii byly vzaty struktury mozku 16 účastníků studie dva týdny před a po účasti v 8-týdenním meditačním programu. Kromě týdenního setkání, které zahrnovalo praxi meditace - zaměřené na povědomí a pocity mysli - účastníci obdrželi audio nahrávky pro meditační praxi a byli požádáni, aby sledovali, kolik času cvičili každý den . Soubor obrazů mozku MR vzaly také v úvahu kontrolní skupiny nemeditujících v podobném časovém intervalu. Meditační skupina účastníků nahlásila v průměru 27 minut denních meditací. Analýza obrazů MR zjistila zvýšení šedé hmoty v hipokampu. O ní je známo, že je důležitá pro učení a paměť, a na soucit a introspekci. Účastníci ohlásili snížení stresu – to bylo odhaleno jako důsledek snížené šedé hmoty v amygdale, o které je známo, že hraje důležitou roli při úzkosti a stresu. 

„Je fascinující vidět plasticitu mozku a to, že díky cvičení meditace můžeme hrát aktivní roli ve změně našeho mozku a můžeme zvýšit naší pohodu a kvalitu života,“ říká Britta Hölzel, PhD, první autorka práce a výzkumná pracovnice na univerzitě Giessen MGH a v Německu.

„Jiné studie v různých skupinách pacientů ukázaly, že skrze meditace můžeme dosáhnout významných pozitivních zlepšení v různých oblastech.“

 Co je to meditace?

Meditace je způsob práce s myslí, její procvičování a kultivace, které se provádějí s cílem dosažení změn ve vnímání a prožívání vlastního života. Není to ani mudrování o ničem, ani něco exotického, mystického nebo složitého, určeného jen pár vyvoleným. Je to jednoduchý nástroj pro každého. Každý z nás někdy v životě meditoval. Při rozjímavém pohledu do krajiny, na západ nebo východ Slunce, při užaslém pozorování třpytu slunečního odrazu v kapce vody, při pohledu do hloubky očí svého milovaného, při procházce kolem potůčku nebo po hřebenu hor, při poklidném pozorování syna či dcery, jak si v bezpečí hraje s kamarády na písku, při prostém posezení na lavičce... V těchto křehkých chvílích, kdy se naše vědomí zaostří a dovolí nám naplno pocítit sílu a hloubku současného okamžiku tam, kde právě jsme, v takových vzácných chvílích meditujeme. Takové chvíle někdy trvají jen zlomek vteřiny, jindy nám dovolují spočívat v průzračnosti současného okamžiku dlouhé minuty. Dávají nám pocítit, jaké to je setkat se sám se sebou. Většinou však za chvíli odplynou a my se svou myslí vracíme zpět do ruchu každodenního života, víření myšlenek, práce, školy, konkurence, politiky a zábavy, do světa povinností, očekávání, strachů, zodpovědností a stresu. A prchavý okamžik, kdy se svět zastavil a my jsme se na zlomek vteřiny setkali s věčností, je pryč. Praktikování meditace je trénink, s pomocí kterého se ve svém každodenním životě učíme vytvářet pro takové chvíle prostor. Prostor pro setkávání sama se sebou.

 Proč lidé meditují?

Podívejme se společně na nejdůležitější důvody zlepšení zdraví a upevnění fyzického i duševního sebevědomí. Čím dál častěji si lékaři začínají uvědomovat vztah mezi fyzickým zdravím a stavem vědomí. Například pacientům trpícím žaludečními vředy nebo vysokým krevním tlakem doporučují nejen změnu jídelníčku, lehká fyzická cvičení, ale také meditaci. Klinické výzkumy ukázaly, že meditace způsobuje kromě jiného snížení krevního tlaku, zpomalení rytmu srdce, snížení rizika cévních onemocnění. Uvolnění se od stresu a únavy, relax těla i mysli a zmírnění napětí svalů má za výsledek zvýšení schopnosti regenerace našeho organismu.

 Zbavení se úzkosti a deprese, dosažení klidné mysli.

Někteří lidé prožívají nějaký druh úzkosti či deprese. Neví přesně, co je trápí ani proč nevidí smysl ve svém životě. Prostě cítí vnitřní prázdnotu a neví, jak si s ní poradit. Je to mnohem hlubší problém než stres. Většinou se stává že lidé, kteří prožívají takový stav, se začínají přejídat, pijí alkohol, berou drogy nebo takzvané antidepresiva proto, aby zapomněli na svou vnitřní prázdnotu a neštěstí. Meditace nám pomáhá překonat takové pocity a stavy, a to přirozeným způsobem. Díky meditaci můžeme zkusit opravdové štěstí a klid, osvobození se od strachu a deprese.

 Realizace „kdo jsem“ a poznání své vnitřní hodnoty.

Pochopení své podstaty není možná běžně nejčastějším cílem, pro který lidé začínají meditovat, přestože je to nejdůležitější přínos, který nám může meditace poskytnout. Pochopení sebe sama nám umožní adekvátní vymezení našich skutečných potřeb, tužeb. Dovoluje nám nasměrovat život tak, aby nám přinesl uspokojení a vnitřní pocit naplnění. Meditace nám dává pocity pohody, plné ochrany, úplného bezpečí a plného vědomí.

http://www.sciencedaily.com/

http://www.meditacniskupina.cz/

http://www.medituj.cz/

Líbí se mi 10Meditace zvyšuje kvalitu našeho života - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 10
Podobné články:Zanechat komentář

Myšlenka dne

V životě je mnohem důležitější kvalita prožitých okamžiků, než nesmyslná léta existence.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"