Například: Dobré zprávy

Etikoterapie

Etikoterapie je léčebná metoda, která klade důraz na souvislost mezi mravním stavem člověka a jeho fyzickým zdravím? Její zakladatel MUDr. C. Bezděk, vidí už v roce 1931 v lidském sobectví, tedy v rozpadu mravních hodnot, příčinu všech nemocí jedince i celé lidské společnosti. Ke stejnému závěru na podkladě vlastních zkušeností dospěl ve své knize Co s doktorem MUDr. Vladimír Vogeltanz. „Záplava souhlasných reakcí čtenářů mě utvrzuje v tom, že se v naší společnosti nezadržitelně vzmáhá potřeba pravdivosti, čistoty, mravnosti našeho žití.“A o takový mravný, zdravý způsob života usiluje etikoterapie. Myšlenky, které se splétají z tisíců vyslechnutých příběhů, dostávají podobu závěrů – opakovaně dokázaných definic a postulátů se společným jmenovatelem, totiž zákonitým vztahem mezi ne-mravností a ne-mocí.

Čtěte více


Terapie smíchem

Už lékaři starověku doporučovali smích jako prostředek k posilování plic a zlepšení celkového zdraví. Smích především snižuje stres, jehož nadměrné a dlouhotrvající působení celkově oslabuje náš imunitní systém. Kromě toho má smích pozitivní vliv na dýchání, krevní oběh i nervovou soustavu. Při smíchu dochází k prohloubení dechu, čímž se zrychluje práce srdce a pročišťují se plíce. Tato svalová vibrace působí dále jako masáž na žaludek a střevní trakt, a tak povzbuzuje i naše zažívání. Je známo, že 1 minuta smíchu znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace.

Čtěte více


Pohyb – elixír mladí

Chtěli byste si o pět let prodloužit život? Studie uvádějí, že takové prodloužení života přinese prostá investice třiceti minut denně do pohybové aktivity. Potvrdila by nám to i známá maratónská běžkyně Hulda Crooksová, která ještě ve svých 91 letech zdolala nejvyšší horu Japonska Fujijamu (3 766 m) a každoročně vystupuje na nejvyšší horu USA Mt. Whitney (4 418 m).

Čtěte více


Věděli jste, že...

…slavní intelektuálové starověku, jako Cicero, Quintilian nebo Seneca starší, využívali a vyučovali paměťovou techniku, která úzce souvisela s jejich ohromnými rétorickými schopnostmi. Tato velmi rozšířená metoda pamatování si byla užitečná například při ukládání projevů, které pak rétor dokázal bezchybně přednést. Náročně vykonstruovaný a zapamatovaný projev pak posluchačům připadal jako spontánní přednes. Podobné proslovy neuvěřitelně působily na auditorium. (Cicero to popisuje ve svém velkém díle „De oratore“). Metoda loci (z lat. locus = místo) používaná klasickými rétory byla tehdy natolik významná, že se o ní hovořilo jako o metodě metod (memorica technica).

Čtěte více


Léky neléčí osteochondrózu

Je důležité mít na paměti, že léky neléčí osteochondrózu, ale jen dočasně ulevují od bolesti. Užívají se především jako určitá „první pomoc“ proti silným bolestem. Nenechte se nalákat na to, že když jednou absolvujete medikamentózní léčbu, zbavíte se jednou provždy bolestí páteře. Na světě neexistují a existovat nemohou léky, které by zastavily degenerativní proces, a tím spíš vyléčit meziobratlovou ploténku, která trpí destruktivními změnami! Proč? Jednoduše řečeno proto, že lék představuje chemický vliv...

Čtěte více


Zdravý spánek

Spánek je odpradávna považován za něco mimořádně důležitého a rozhodujícího. Dodnes se říká „vyspíme se na to“ nebo „ráno je moudřejší večera“. Mnoho lidí věří, že ve spánku nás může ledacos dobrého napadnout a spasit nás. Spánek je neoddělitelnou a nutnou součástí života každého člověka. Pro většinu lidí znamená spánek v každodenním 24hodinovém rozvrhu čas klidu, odpočinku a čerpání energie do dalšího dne.

Čtěte více


Celostní medicína

Lidstvo je po celou svoji historii provázeno touhou po trvalém zdraví jako základní životní hodnotě. To nám nabízejí nejen reklamy na stále nové a stále zázračnější léky, ale o stejné zdraví a vyřešení všech potíží vedou boj všechny alternativní podoby medicíny.

Čtěte více


Laserová nukleotomie výhřezu meziobratlové ploténky

V současné době léčení výhřezu meziobratlové ploténky za pomoci laseru neboli laserové nukleotomie je považováno za jeden z nejmodernějších a nejšetrnějších způsobu léčby této nemoci. Zkusme společně zapřemýšlet nad podstatou této metody. Po opracování meziobratlové ploténky laserem, jako odpověď na termoporanění tkání, dochází k hyperhydraci. Ploténka jakoby zevnitř otéká, nabobtnává. Na začátku to vede k pocitu, že se ploténka intenzivně uzdravuje, ale ve skutečnosti...

Čtěte více


Věděli jste, že...

... rezonanční terapie je známá zhruba 5000 let? Masáže využívající znělý zvuk mís a šálků, jejichž obdoba je známá z buddhismu, vycházejí z předpokladu, že znělý zvuk a rezonance působí na tělo specifickým způsobem. Tato metoda našla hojné využití v indickém léčebném umění. Znějící mísy a šálky jsou známy i v Japonsku, Číně, na Tchaj-wanu, v Himálaji.

Čtěte více


Olejkáři a šafraníci

Lidové léčitelství na Slovensku má své hluboké tradice. Z historických dokladů se dozvídáme, že již od 16. století v hornatých částech Slovenska působili slovenští olejkáři. Nejvíce jich bylo v Turci, ale známí byli i v Pováží, Oravě, Liptově či na Spiši. Obyvatelé těchto krajů znali velké množství léčivých rostlin. Věděli jak je využít k léčení mnoha nemocí, ale znali také i různé způsoby jejich zpracování a konzervování. Když pak přišli v 17. století do Kláštora pod Znievem jezuité, kteří zde otevřeli jezuitskou lékárnu, tak se slovenské olejkářství ještě zintenzivnilo a svého vrcholu dosáhlo v 18. a 19. století. Slovenští olejkáři se svými oleji a mastičkami byli známí v 19. století v celé Evropě a na mnoha místech Asie. Ještě začátkem 20. století olejkáři prodávali své výrobky daleko za hranicemi Slovenska. V Turci bylo olejkářství rozšířeno asi ve 40 obcích, například pouze v Kláštore pod Znievom působilo v 18. století až 113 rodin, které se tím zabývaly. Na mnoha místech se touto činností zabývaly celé obce.

Čtěte více


Civilizační příčiny imunitních poruch

Ne-kojení. Pro získání silné imunity je podle vědeckých důkazů velmi důležitá doba, po kterou je dítě kojeno. U déle kojených dětí dochází prokazatelně méně k infekčním onemocněním a alergie se u nich vyskytují v daleko menší míře. Dítě by mělo být kojeno minimálně do 6 měsíců věku.

Čtěte více


Sedmero pro zdravý životní styl

Pevné zdraví je náš nejcennější poklad. Cítit se tělesně i duševně dobře je přirozená součást každodenního života. Možná nejdůležitější, ale zároveň nejvíce opomíjenou součástí zdravého životního stylu, je duševní pohoda. Ráno vstát, usmát se na svět a s dobrou náladou vyrazit vstříc novým zážitkům. To je, zdá se, to nejlepší, co můžete udělat pro své zdraví. Je to ale také o lásce. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne a s dobrou náladou jde všechno líp...

Čtěte více




Myšlenka dne

Síla slova vytváří sílu myšlenky a síla myšlenky pak vyvolává činy.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"