Například: Dobré zprávy
Letní slunovrat

Letní slunovrat, první letní den či také astronomické léto nastává obvykle 20. a nebo 21. června. Jen výjimečně letní slunovrat připadá na jiné datum jako 22. června a nebo 19. června. Letní slunovrat 22. června nastal naposledy v roce 1975 a příští bude až v roce 2203. 19. června můžeme letní slunovrat očekávat až v roce 2488. Letos (r. 2017) nastává léto 21. června v 6 hodin a 25 minut ráno.


Planeta Země z vesmíru

Slunovrat je okamžik, kdy Slunce na své pouti po obloze protíná obratník Raka a vzhledem ke světovému rovníku dosáhne největší deklinace, tedy nejsevernější polohy. Slunce přechází ze souhvězdí Blíženců do souhvězdí Raka a severní zemský pól je nejvíce přikloněn ke Slunci.

Během letního slunovratu dopadají na obratníku Raka (23,4°) v pravé poledne sluneční paprsky kolmo k zemskému povrchu. Dále jsou dny kolem letního slunovratu v našich geografických šířkách nejdelšími v roce trvajícími asi 16 hodin a 22 minut. Naopak noc je nejkratší a astronomická noc nenastává dokonce vůbec. Slunce je totiž pod obzorem méně než 18°, takže hovoříme pouze o astronomickém soumraku.

Na jižní polokouli je tomu pochopitelně obráceně. 21. června tam nastává zimní slunovrat a Slunce dosahuje nejnižší deklinace. Den je nejkratší a naopak noc nejdelší. V období letního Slunovratu se planeta Země nachází poblíž afélia své oběžné dráhy kolem Slunce, nejvzdálenějšího bodu své oběžné dráhy kolem Slunce (v perihéliu je v období kolem zimního slunovratu). To vysvětluje rozdíl v průměrných teplotách na jižní a severní polokouli.

Po letním slunovratu se začíná den pomalu zkracovat a naopak noc prodlužovat. V severních polárních oblastech vrcholí polární den a naopak v jižních polárních oblastech vrcholí polární noc. Na severním pólu během letního slunovratu vystupuje Slunce nejvýše nad obzor, severní pól se nejvíce odklání od kolmice na rovinu oběžné dráhy ve směru ke Slunci o +23° a 27'.

V severních zeměpisných šířkách nad 66,6° (severně od severního polárního kruhu) ten den Slunce nezapadá. Na obloze svítí tzv. půlnoční slunce a den je dlouhý 24 hodin (polární den). Naopak v jižních polárních oblastech (nad jižním polárním kruhem) tohoto dnes Slunce nevychází nad obzor. Nastává polární noc, která trvá 24 hodin. Po šesti měsících se celá situace zopakuje, jen severní a jižní polokoule si během zimního slunovratu prohodí role.


http://www.treking.cz/astronomie/letni-slunovrat.htm

 

Líbí se mi 21



Letní slunovrat - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 21
Podobné články:



Zanechat komentář

Myšlenka dne

Nikdo nemůže vstoupit do jedné řeky dvakrát, protože představuje minulost. Existuje jen pohyb řeky, protože ten představuje přítomnost.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"