Například: Dobré zprávy
Budoucnost našich dětí

Zkoušeli jste si někdy odpovědět na otázku, proč jste se rozhodli mít děti? Co pro vás znamenají? Jsou pro vás vyhlídkou na to, že se o vás někdo postará ve stáří? Nebo máte naopak potřebu o někoho pečovat? Představují pro vás pokračování vašeho rodu? Jaký je ten pravý důvod?

Vybavuji si jednu zajímavou rodičovskou schůzku. Probírali jsme známky, chování a aktivity dětí a pak se rozhovor stočil na téma, jak si představujeme budoucnost našeho dítěte. Jaké by mělo být?

Jedna maminka vyprávěla, že si před narozením děťátka moc přála, aby mělo zdravé zoubky, protože s nimi měli všichni v jejich rodině problémy. Jak dítě rostlo, přesvědčila se o tom, že mít zdravé zuby není všechno. Dítě by mělo být také chytré, nosit dobré známky. Ale mít jen dobrý prospěch ve škole jako vklad do života také rozhodně nestačí. Mnohem důležitější je, abychom dokázali vychovat skutečnou osobnost - opravdového Člověka se všemi přednostmi, které v sobě toto krásné slovo skrývá.

A pak následovaly otázky, co vlastně děláme pro budoucnost svých dětí, jak je vychováváme? Jak například reagujeme na poznámky v žákovské knížce, na špatné známky? Většinou naše potomky káráme, poučujeme je a myslíme si, že jim tím pomáháme. Není těžké si představit, jak se asi dítě začne chovat po těchto našich výchovných lekcích – začne se bát, budou následovat výmluvy, lži. Ale co když zkusíme pochopit, proč se to stalo? Co když nerozumí látce a bojí se nebo se třeba stydí nám o tom říct? Možná také my neseme vinu na tom, že naše děti neumějí mluvit na rovinu, nehledají v rodině pochopení a snaží se vyhnout odpovědnosti. Možná spočívá podstata problému také v tom, jací jsme my sami. Způsob, jakým žijeme, hodnoty, které vyznáváme, to, jak reagujeme v různých situacích, co je pro nás důležité, to všechno nevědomky předáváme i našim dětem.

Položme si otázku: Co vlastně děláme pro to, aby naše dítě neslo odpovědnost za své činy, umělo se postavit problémům, nebálo se říkat pravdu? Na to neexistuje univerzální odpověď. Jedná se o dlouhodobou práci, která se skládá z drobných detailů všedního dne. Vždy záleží na konkrétním případu, důležité ale je, abychom nejen pronášeli správná slova, ale chovali se tak, jak chceme, aby se chovali i naše děti. Abychom nečekali, že někdo přijde a poradí nám, nedoufali v samospasitelnou úlohu školy a učitelů. My sami svým každodenním chováním představujeme pro své děti vzor, to je dar, který si v sobě dítě ponese jako vklad do života. Důležité je nezapomínat na to, že rodiče a děti tráví společný čas nejen proto, aby sdíleli střechu nad hlavou.
Jiní rodiče tomu ale oponovali. Podle nich je podstatné vychovat osobnost, která se bude umět prosadit. Být poctivý, upřímný a spravedlivý se nevyplácí, vždyť v životě to takový člověk bude mít těžké. Svět je přece surový a nespravedlivý! Samozřejmě si každý hned vybavil několik okamžiků ze svého života, kdy zažil krušné časy, marně se snažil prosadit spravedlnost, musel se vzdát svých nápadů či snů. V těchto případech nám citáty typu Co tě nezabije, to tě posílí nebo příklady hrdinských činů slavných připadají zbytečné a zní jako pohádky.

Nakonec nám z toho vychází zajímavá věc – chceme vychovat Osobnost, ale zároveň se bojíme, aby to dítěti nějak nezkomplikovalo život.

Vraťme se nyní zpět k úvodní otázce: Jaké chcete, aby bylo vaše dítě? Jaká odpověď bude nyní následovat?

Rozhodnutí je samozřejmě na nás. Je ale potřeba si uvědomit, že naše volba, kterou děláme každý den, tvoří budoucnost našich dětí. Důležité je, aby to byla SPRÁVNÁ VOLBA.

Líbí se mi 11



Budoucnost našich dětí - Hodnocení: 5.00 z 5.00 . Počet hlasů: 11
Podobné články:



Zanechat komentář

Myšlenka dne

Není vhodné znepokojovat Pána z jakéhokoli jiného důvodu, než o spásu duše své.


Kalendář událostí

Zasílání aktuálních informací o nových článcích na stránkách Polahoda a dalších projektech MSH "ALLATRA"